YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şehit edilen Mehmet Selim Kiraz bakın kimdi...
Gazeteci - Yazar Nevzat Çiçek, dünkü saldırıda teröristler tarafından şehit edilen Savcı Mehmet Selim Kiraz'ı yazdı...
Şehit edilen Mehmet Selim Kiraz bakın kimdi...
01 Nisan 2015 / 17:41 Güncelleme: 01 Nisan 2015 / 17:51

Mehmet Selim Kiraz,

Üç dinin, üç dilin ve farklı kültürlerin, bin yıldan beri barış, kardeşlik ve hoşgörü içinde yaşadığı bir kültür ve medeniyet şehri Siirt’te doğdu.

46 yıllık yaşantısı, adalet dağıtmaya çalıştığı Adalet Sarayı’nda “Adaletsizlik” bahane edilerek sonlandırıldı. Geride iki evladı ve aynı çatı altında çalıştığı eşi kaldı.Babası da aynı adalet camiasının bir ferdiydi...

Evine ekmek götürüyordu  ve öldürüldü diyerek Berkin'in hakkını aradığını iddia edenler, kelle koltukta evine ekmek götüren bir  savcıyı öldürdü...

Eşti, babaydı, oğuldu, hemşehriydi.

Mersin İmam Hatip Lisesi’sini bitirdi. Daha sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu.

Üniversite yıllarında okurken hayaller kurdu, lalelere baktı, martılara simit attı. Hep esmer kaldı beyaz olamadı.

Anadolu’dan gelmişti. Kalacak yeri yurt olmuştu. Önce “Muammer Dolmacı” yurdunda daha sonra ise 1995 yılında Vefa  İlim Yayma Yurdu’nda kaldı. İlim Yayma’nın meşhur menemenini oda tattı.

Yurdun yanındaki bozacıda O da leblebi ile bir kaçın lafın belini kırdı… Unkapanı’nda nohutlu pilava O da kaşık salladı. Kendisini tanıyan hocalarını dinleyin insanlığınızdan utanırsınız...

“Görünmeyen Üniversite” olarak bilinen Mehmet Zahit Kotku ve Mahmud Es'ad Coşan gibi alimlerin fikir ve söylemleri onu cezb etti.  İskenderpaşa Dergâhı’ndan içeri girdi. Edebi, terbiyeyi, ilmi ve tevazuyu hayatının olmazsa olmazlarından yaptı…

İşini iyi yapan bir savcı olarak bilindi. Öyle ki aynı düşüncede olmayanlar bile bu hakkını teslim etmekten geri durmadı.

Dört aydır Berkin’in dosyasına bakıyordu. İlerleme sağlanamayan Gezi ve Berkin’in dosyası hızlanmıştı. Öyle çaba sarf ediyordu. Berkin Elvan'ın öldürüldüğü bölgede görev yapan 21 polisin kimliğini alan, ulusal kriminal büro görüntülerden polislerin eşkalini tespit edemeyince görüntüleri jandarma kriminal'e gönderen savcıydı. 

Merhum savcıyı vuranlar da biliyor ki, merhum davayı çözmeye çalışıyor, olayın hasır altı edilme ihtimaline karşı jandarma kriminali de görevlendiriyordu. Allah aşkına durum böyleyken onu rehin almanın, ölümle tehdit etmenin ve sonra infaz etmenin mantığını biri bize açıklasın. Savcıyı rehin alanlar ve daha sonra infaz edenler güya katili bulacaklarmış, hayır siz o vahşeti yapmamış olsaydınız merhum savcının katili bulma ihtimalinin çok yüksek olduğunu herkes biliyordu.

Eylemin gerekçesi olarak gösterilen Berkin’in babası bile, "Oğlum öldü ama başka biri ölmesin. Savcı serbest bırakılmalı.” dediyse de gözü dönmüşleri ikna edemedi.

Anadolu’dan tırnağıyla gelen, adalet arayan ve dağıtan biriydi. Aynı camiide, aynı secdeye baş koyduklarının hükümetle hesaplaşmak adına kendisinden sonra yazdıklarını görseydi insanlıklarından utanırdı.

Şehit Savcı'nın son anları

Merhum savcının son anlarını mesai arkadaşının ağzından dinleyelim:

"Olayın öncesi odasına gidip savcım hadi gel beraber bir çay içelim" dedim. Merhum savcı ise, "Siz buyurun ben bir abdest alıp namaz kılayım öyle içelim" demiş. Odasında abdestini almış, namazını kılmış ve hemen sonrasında DHKP-C'liler odasını basmışlar... Bir Mü'min her zaman ölüme hazırlıklı olmalı değil mi? İman varsa imkan vardır ne güzel takip etmiş merhum savcım.

Şimdi gazetelerde o hatırlamak istemediğimiz fotoğraf. O fotoğrafı yayınlayanlar hiç düşündünüz mü; bir kadına kocasını, evlada babasını, anne babaya oğlunu son kez böyle gösterdiniz ya, “Yerin dibine batsın böyle gazetecilik”...

Terzilik yaparak okumuş...

Ailenin 15 yıllık komşusu Ferhat Taşın, Hakkı-Saadet Kiraz çiftinin uzun bir süredir şehit savcı Mehmet Selim Kiraz'ın çocuklarına bakmak için İstanbul'da olduklarını söyledi. Ailenin tek erkek çocuğu olan Kiraz'ın şehit olmasından dolayı kendisinin ve tüm komşularının büyük bir üzüntü içinde olduklarını ifade eden Taşın, şunları söyledi:

"Lisede okurken aynı zamanda terzilik yapıyordu. Çalışarak okudu. Olayı internetten öğrendim. Savcı Beyin fotoğrafını gördüm, çocuğun ağzını bantlamışlar. Şok oldum, böyle bir şey olamaz. Çok üzüldüm ve hemen Hakkı Bey'i aradım. Telefonda operasyonun iyi sonuçlanmasını diledim. Sesi çok üzgün geliyordu. Evlat acısı çok zor. Şu anda Hakkı Bey'in durumuna üzülüyorum.

Allah rahmet etsin
 // Mehmet özer
Aziz şehid Allah'ın sevgili kuluymuşsun. Seni Şehid olarak yanına aldı....
01 Nisan 2015 23:58
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler