YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şehit dendi kalbi 4 kez durdu...
Şırnak'ta teröristlerle girdiği çatışmada ağır yaralanan genç, 111 gün yoğun bakımda kaldı ama her şeye rağmen inatla yaşam savaşını sürdürdü
Şehit dendi kalbi 4 kez durdu...
05 Şubat 2010 / 13:49 Güncelleme: 05 Şubat 2010 / 14:21

Şırnak'ta teröristlerle girdiği çatışmada başına isabet kurşunla ağır yaralanan Kastamonulu Gazi Fırat Zorba'dan doktorlar bile ümidini kesmişken o herşeye inat hayata tutundu.  

8 Haziran 2009 tarihinde Gabar Dağı'nda yapılan operasyonda kafasına isabet eden mermiyle kanlar içinde yere yığılan Gazi Fırat Zorba'ya ilk önce şehit oldu dendi. Bir süre sonra ağır yaralı olduğu anlaşılan zorba helikopterle Şırnak Askeri Hastanesi'ne kaldırıldı. Zorba, ilk beyin ameliyatını burada oldu. Ameliyat sırasında kalbi 4 kez durdu. Doktorlar "yaşamaz şehit oldu" dedi. Ancak, bir tabip yüzbaşı "Hayır, sonuna kadar devam edeceğiz" diyerek art arda kalp masajı yaptı. Üst üste yapılan kalp masajlarının ardından Zorba'nın kalbi yeniden atmaya başladı. 

111 GÜN YOĞUN BAKIMDA KALDI  

Buradaki ilk ameliyatın ardından Zorba, Gülhane Askeri Tıp Akademisi'ne (GATA) kaldırıldı. Zorba'nın GATA'daki ikinci ameliyatında kurşunla yaralanan kafasının 3'te 2'si alındı. Onun için yaşayamaz, konuşamaz, hareket edemez dendi. Ama o tüm söylenenlere inat yaşama mücadelesine devam etti. 111 gün yoğun bakımda kaldı. Gazi için sosyal paylaşım sitelerinde dua grupları oluşturdu. Binlerce kişi bu gruplara üye oldu. Onun yaşaması için dua ettiler. Doktorların ailesine "Her an kaybedebiliriz, Hazırlıklı olun" dediği Gazi Fırat Zorba şimdi kısmen konuşuyor, hareket edebiliyor. Fırat'ta bitmek bilmeyen yaşama azmi tıp dünyasını hayretler çerisinde bırakıyor.  

YEĞENİN İSMİNİ MEHMET GAZİ KOYDU  

Zorba ailesi,oğulları Fırat'ın iyileştiği günlerde ikinci bir sevinç daha yaşadı. Fırat'ın büyük ablasının bir erkek çocuğu oldu. İsim babasının Fırat olmasını istediler. Fırat, yeğenine öyle bir isim koydu ki, bütün aile gözyaşlarına boğuldu. Gazi Zorba yeğenine "Mehmet Gazi" adını verdi.  

Gazi Uzman Çavuş Fırat Zorba Gülhane Askeri Tıp Akademisi'ndeki teravisinin ardından 16 Ocak'ta  baba ocağı Kastamonu'nun Tosya ilçesine geldi. Özel bir ambulans ile ilçeye getirilen gaziyi binlerce Tosyalı karşıladı. Zorba, kendisine karşılamaya gelenlere Türk bayrağı sallayarak teşekkür etti.  

3 çocuklu polis emeklisi olan Hüseyin ve Kezban Zorba çiftinin tek erkek evladı olan Gazi Uzman Çavuş Fırat Zorba 45 günlüğüne geldiği memleketi Tosya'da yaşam mücadelesine devam ediyor. Gazi Zorba'nın evi memleketine geldiği günden bugüne hiç yalnız kalmıyor. Onu tanıyan tanımayan yüzlerce kişi hergün evlerine gelerek Zorba'ya geçmiş olsun dileklerinde bulunuyor. Fırat en büyük desteği gördüğü silah arkadaşlarını da hiç unutmamış. Onlarda Fırat'ı hiç yalnız bırakmamışlar. 

ÖNCE VATANIM SONRA FENERBAHÇE  

Koyu bir Fenerbahçe taraftarı olan Fırat'ı bu güne kadar Fenerbahçe Kulübü de hiç yalnız bırakmadı. "Önce vatanım sonra Fenerbahçe" diyen Zorba'ya Kastamonu Fenerbahçeliler Derneği sarı lacivert battaniye, forma,kaşkol, şapka gibi özel hediyeler verdi.   
Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'a karşı büyük bir sevgi besleyen Zorba'nın en büyük hayali ise Başman Yıldırım ile Şükrü Şaraçoğlu Stadı'nda beraber maç izlemek ve Fenerbahçe kaptanı Alex De Souza ile tanışmak.   

Emekli polis memuru baba Hüseyin Zorba, "Oğlumun burada kendi elleri ile büyüttüğü köpeğinin onun için ayrı bir değeri vardı. Köpek deyip geçmeyin, Fırat'ımın vurulduğu günden bu yana köpeğimiz çok az yemek yiyor, hiç havlamıyor. Kulübesinden çıkmıyordu . Ama Fırat'ımın geldiği günden bu yana onu yerinde  durduramıyoruz. Zaten oğlum da geldiğinin ertesi günü köpeğini sevmek istedi onu aşağıya indirdik. Şimdi ise köpeğimiz Fırat'ın penceresinin önünden ayrılmıyor'' dedi. 

BU VATANDA BAYRAKLAR İNMEZ  

Fıratın annesi Kezban Zorba ise, "Oğlum vatan müdafaası için gittiği yoldan yaralanarak geldi. Önemli olan çocuğumun evine gelmiş olması. Vatan için yaralanan oğlum bizim için gurur kaynağıdır. Tosya halkı bu gururu bize fazlasıyla yaşatmıştır. Şimdi bir torunum oldu Fırat'ımın ismini torunuma verdik. Onun adında Fırat koydu "Mehmet Gazi" olarak. Vatan için bir asker daha yetiştiriyoruz. Bir Fırat daha yetiştiriyorum. Herkese şunu söylemek isterim bu vatanda bayraklar inmez, vatan bölünmez. Bu uğurda torunum Mehmet Gazi yi de güle oynaya davullu zurnalı askere göndereceğim. Bu güne kadar bizlerden desteklerini esirgemeyen herkese teşekkür ediyorum" dedi.

İHA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler