YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şehit annesine ev ve 100 bin TL
100 liralık insanlık dersi ile Türkiye'yi yasa boğan şehidin ailesine 100 bin TL ve EV müjdesi
Şehit annesine ev ve 100 bin TL
10 Aralık 2009 / 16:42 Güncelleme: 10 Aralık 2009 / 16:55

Hatay Valisi Celalettin Lekesiz, şehit Jandarma Onbaşı Fatih Yonca'nın ailesine devletin sahip çıktığını ve yaklaşık 100 bin TL yardım yapılacağını, bir iş adamının da aileye daire yardımında bulunacağını açıkladı. 

    
 

Şehidin cenaze evini ziyaret eden Hatay Valisi Celalettin Lekesiz'e Kaymakam Cemil Aksak, askeri erkan ve eski İskenderun Müftüsü Mustafa Sinanoğlu eşlik etti.  
 

Acılarını paylaşmak üzere geldiklerini belirten Hatay Valisi Celalettin Lekesiz, başta şehidin ailesi olmak üzere köy ve Türk milletine başsağlığı dileğinde bulunarak "Diliyorum ki, bu şehidimiz son olsun, başka şehitlerimiz olmasın. Bu tür gelişmelerle birlik ve beraberliğimiz konusunda ülkemizi gelecekte daha güzel günlere götürmede daha çok kenetlenmemize vesile olsun. Duygularımıza kapılıp yapacağımız yanlışlar yüzünden birilerini sevindirmesin" dedi.  
 

Şehidin ailesine sahip çıktıklarını belirten Lekesiz, "Şehidimizin değerli ailesine 54 bin lira nakdi tazminat yardımında bulunuyoruz. Bu defaten ödeniyor. Şehidimizin ailesine 950 ile1300 lira arasında aylık bağlanıyor. Taziye parası olarak acil masraflarda kullanılmak üzere 2 bin TL yardım yapıldı. Yine Mehmetçik kaza sigortası olarak 20 bin lira ödeme yapılacak. Özel ferdi sigorta olarak 22 bin lira ödeme yapılacak. 50 bin lira da şehidimizin değerli ailesine arzu etmesi halinde sıfır faizli olmak üzere ayda 200-300 lira geri ödemeli ev kredisi verilecek" diye konuştu.  
 

Vali Lekesiz, ayrıca şehidin geride kalan ailesinin kendi arasında mutabakat sağlamak suretiyle uygun gördüğü, geride kalan yakınlarından birisine devletin iş garantisi verdiğini söyledi.  
 

Vali Lekesiz, yurt dışında görevde olduğu için, kendisini arayan iş adamlarının, hayırsever vatandaşların da yardım etmek istediklerini ifade ederek İskenderunlu iş adamı Fuat Tosyalı'nın şehidin ailesine bir daire almak istediğini kendilerine ilettiğini de bildirdi.    
 

Şehidin ailesinin evine gelerek anne Gülsüm Yonca'ya taziyelerini bildiren Vali Lekesiz, bir süre aile ile basına kapalı olarak görüştü. 
 

Anne Gülsüm Yonca, bu kadar insanın şehit evladı için burada toplandığını belirterek, "Bende feda olurum. Benim çocuğum Allaha şükür kendi makamına ulaştı, imrendi çocuğuma herkes imrendi. Benim çocuğum para gönderiyordu. Böyle bir evlat görmedik dediler. Elinden geleni gönderiyordu, son olarak 100 lira göndermişti. Zaten kendisi ameliyat oldu. Allah hepsinden, büyüklerimizden razı olsun" dedi.   
 

Şehit Annesi Gülsüm Yonca oğlu Fatih'in 9 ay boyunca karakolun üzerinde bir beyaz ışık gördüğünü ve bunu kendisinin yorumlamasını istediğini belirterek, "Bana sordu bu nedir şehit mi olacağım? diye. 'Yok oğlum, nurdur' dedim ama bilemedim şehit olacağını" diye konuştu.
 

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler