21 Haziran 2018 Perşembe
 • Altın192,939
 • BIST94.552
 • Dolar4,7378
 • Euro5,4908
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2357
 • İstanbul24 °C
 • Ankara18 °C
 • İzmir23 °C
 • Konya16 °C
 • Adana23 °C
 • Antalya24 °C
 • Diyarbakır21 °C
 • Bursa20 °C
 • Kayseri13 °C
 • Kocaeli19 °C
 • Şanlıurfa24 °C
 • Gaziantep20 °C
 • İçel24 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Seçmen kayıt sorgulaması nasıl yapılır?
Seçmen kayıt sorgulaması nasıl yapılır?
27 Ekim 2015 07:25
Seçmen kayıt sorgulaması nasıl yapılır? Seçimlerde oy kullanmak için oy kağıdını alamayanlar nerede oy kullanacağını merak ediyor. YSK, seçmen için SEÇSİS'i uygulamaya koydu. Bu sistem ile nerede oy kullanacağınızı öğrenebilirsiniz...

Genel seçimlerde nerede oy kullanacağınızı bilmiyorsanız YSK'nın SEÇSİS sisteminden yararlanabilrisiniz. Nerede, hangi sandıkta, hangi okulda oy kullanacağınızı  SEÇSİS sistemi ile öğrenebilirsiniz. 

1 Kasım seçimlerine kısa süre kala, henüz muhtarlıktan seçmen kağıdını alamayanlar nerede oy kullanacağını merak ediyor. 1 Kasım'da nerede oy kullanacağım?  YSK seçmen sorgulama sisteminden nereden oy kullanacağınızı sorgulayabilirsiniz.  Erken seçimde nerede oy kullanacağınızı merak ediyorsanız YSK seçmen sorgulama sistemiyle seçmen kaydınızı sorgulayarak nerede oy kullanacağınızı öğrenebilirsiz.

1 Kasım 2015 tarihi yaklaşırken vatandaşlar büyük bir merakla bu sorunun cevabını merak ediyorlar. Sizler için özel olarak hazırladığımız haberden 1 Kasım'da nerede oy kullanacağınızı görebilir ve hangi sandığın başına gidebileceğinizi görebilirsiniz. Aşağıdaki bağlantıyı kullanarak 1 Kasım'da nerede oy kullanacağınızı öğrenebilirsiniz.

Nerede oy kullanacağım?

Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) propaganda serbestliği ve bir kısım yasaklar, oy verme gününden önceki onuncu günün sabahında yani yarın başlayacak ve oy verme gününden önceki gün saat 18.00'de sona erecek.

Seçime katılan siyasi partiler ve bağımsız adaylar, seçim propaganda süresinin sona ermesine kadar, yazılı basında ilan ve reklam yoluyla veya internet sitesi açarak sözlü, yazılı veya görüntülü propaganda yapabilecek.

Vatandaşların, elektronik posta adreslerine gönderilecek mesajlarla, taşınabilir veya sabit telefonlarına sesli, görüntülü veya yazılı mesaj göndermek suretiyle propaganda yapılamayacak ancak siyasi partiler kendi üyelerine her zaman sesli, görüntülü veya yazılı mesaj gönderebilecek.

NEREDE OY KULLANACAĞIM TIKLA ÖĞREN!

Anket yayınlamak yasak

Oy verme gününden önceki on günlük sürede, yazılı, sözlü ve görsel basın ve yayın araçları ile kamuoyu araştırmaları, anketler, tahminler, bilgi ve iletişim telefonları yoluyla mini referandum gibi adlarla bir siyasi partinin veya adayın lehinde veya aleyhinde veya vatandaşın oyunu etkileyecek biçimde yayın yapılması ve herhangi bir surette dağıtılması yasak olacak.

Bu sürenin dışında yapılacak yayınların, tarafsızlık, gerçeklik ve doğruluk ilkelerine uygun olması gerekecek. Kamuoyu araştırmaları ve anketlerin yayınlanması sırasında, araştırmanın hangi kuruluş tarafından yapıldığının, denek sayısının, araştırmanın kim tarafından finanse edildiğinin açıklanması zorunlu olacak. Bu madde hükümlerine göre yapılacak propagandaların ve yayınların ilkeleri, Yüksek Seçim Kurulunca belirlenecek.

Törenlere ait yasaklar

Seçim propagandasının başlangıç tarihinden oy verme gününü takip eden güne kadar olan süre içinde, devlet, katma bütçeli idareler, il özel idareleri, belediyelerle bunlara bağlı daire ve müesseseler, iktisadi devlet teşekkülleri ve bunların kurdukları müesseseler ve ortaklıkları ile diğer kamu tüzel kişilikleri ve Bankalar Kanununa tabi teşekküllere ait kaynaklardan yapılan iş ve hizmetler dolayısıyla, (açılış ve temel atma dahil) törenler düzenlenmesi, nutuklar söylenmesi, demeçler verilmesi ve bunlar hakkında her türlü vasıtayla yayınlarda bulunulması yasak olacak.

Aynı süre içinde başbakan ve bakanlarla milletvekilleri, yurtiçinde yapacakları seçim propagandasıyla ilgili gezileri makam otomobilleri ve resmi hizmete tahsis edilen vasıtalarla yapamayacak. Bu maksatla yapacakları gezilerde, protokol icabı olan karşılama ve uğurlamalarla törenler yapılamayacak ve resmi ziyafet verilemeyecek. Başbakan ve bakanlar, seçimle ilgili faaliyetlerinde ve konuşmalarında 298 sayılı Kanun hükümleriyle bağlı olacak. Ayrıca bu süre içinde başbakan, bakanlar, milletvekilleri ve adayların seçim propagandası ile ilgili olarak yapacakları gezilere hiç bir memur katılamayacak.

uxtlp_1445848305_667.jpg

Seçmen kayıt sorgulaması nasıl yapılır?

-YSK'nın "www.ysk.gov.tr" adresinden bina esasına göre düzenlenen seçmen kayıtları sorgulanabilecek.
-Seçmen sorgulama için yukarıdaki linke tıklayınca bir panel ekrana gelecek.
-Nüfusa kayıtlı olduğunuz ili ve T.C. kimlik numaranızı yazınız.
-Resim sorgulama bölümündeki şifreyi giriniz.

SEÇMEN KAYIT SORGULAMASI İÇİN TIKLAYIN!

Seçmen kaydı olmayan vatandaşlar ne yapacak?

-Seçmen kaydı bulunmayanlar 10 Eylül 2015 Perşembe günü saat 17.00'ye kadar kayıt olmak veya bilgilerini güncellemek için yurt içinde nüfus müdürlüklerine, yurt dışında temsilciliklere müracaat edebilecek.
-Yurt içinde yaşayan seçmenler askı süresi içinde başvurularını, herhangi bir nüfus müdürlüğüne de yapabilecek.
Öğrenciler nasıl oy kullanacak?

Öğrenim gördükleri yerde oylarını kullanmak isteyen seçmen niteliğine sahip öğrencilerin okudukları yerde oy verebilmeleri için, okuldan veya kaldıkları yurt müdürlüğünden alacakları belgelerle yurdun bağlı bulunduğu ilgili nüfus müdürlüklerine bizzat başvurmaları, tescil edilen adrese ilişkin imzalı ve onaylı adres beyan formunun bir örneği ve eklerini ilçe seçim kurulu başkanlığına teslim etmeleri gerekiyor.
YSK oy kullanma saatlerini belirledi!

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 1 Kasım'da yapılacak milletvekili genel seçiminde oy kullanma saatlerini belirledi.
Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlanan kararda, 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun uyarınca saat 08.00'den 17.00'ye kadar geçecek zamanın oy verme süresi olduğu, saat 17.00'ye geldiği halde sandık başında bekleyenlerin, başkan tarafından sayıldıktan sonra oylarını kullanabilecekleri hatırlatıldı.

Ayrıca, Kanun'a göre, oy verme süresinin başlayış ve bitiş saatlerinin, sürenin korunması kaydıyla, mevsim ve bölge özellikleriyle ulaşım durumlarına göre bütün yurtta veya gerekli görülen seçim çevrelerinde YSK tarafından tespit edilebileceği kaydedildi.

Kararda, bu hükümler çerçevesinde, güneşin doğuşuna ve batışına ilişkin değerlendirmelere göre, 26. dönem milletvekili genel seçiminde oy verme günü olan 1 Kasım'da oy verme süresi korunmak kaydıyla bütün yurtta illere göre güneşin doğuş ve batış saatlerindeki farklılıklar dikkate alınarak, şehirlerde oy verme süresinin başlangıç ve bitiş saatlerinin belirlendiği bildirildi.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler