YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Seçim saatleri kaç? Seçim saat kaçta başlayacak, seçim kaçta bitecek?
Seçim saatleri kaç? Seçim saat kaçta başlayacak, seçim kaçta bitecek?
27 Ekim 2015 06:45
Seçime kısa süre kala seçmenin merak ettiği soruların başında seçim saatleri geliyor. Seçim saatleri kaç? 1 Kasım seçimleri saat kaçta başlayacak ve kaçta bitecek? Batı ve doğu illerinde farklı bir uygulama yürütülecek.

1 Kasım genel seçimleri bu hafta sonu Pazar günü gerçekleştirilecek. Yurtdışında ise seçimler sona erdi. YSK, seçimler için belli bir saat belirledi. Yayınlanan genelde ile de saatlerin geri alınması seçim nedeniyle ertelendi. Bu yıl 1 Kasım 2015'te seçim saaatleri kaç olacak? Seçim saat kaçta başlayacak, seçim kaçta bitecek? Seçim saatleri Doğu bölgelerde havanın erken kararması nedeiyle bir saat önce sona erecek.

İşte seçim saatleri:

Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında açıklanan kararla, 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun'da saat 08.00'den 17.00'ye kadar geçecek zamanın oy kullanma süresi olduğu belirtildi. Saat 17.00 olduğu halde sandık başında bekleyen kişiler, başkan tarafından sayıldıktan sonra oylarını kullanabilirler.

Kararda alınan hükümler çerçevesinde, güneşin doğuşuna ve batışına ilişkin değerlendirmelere göre, 26. Dönem Milletvekili genel seçiminde oy kullanma günü olan 1 Kasım'da oy verme süresinin korunması amacıyla bütün yurtta illere göre güneşin doğuş ve batış saatlerindeki farklılıklar dikkate alınarak, şehirlerde oy verme süresinin başlangıç ve bitiş saatleri bildirildi.

HANGİ İLLER 07.00 - 16.00 SAATLERİ ARASI OY KULLANILACAK?

Alınan karara göre seçimde; Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis illeri 07.00-16.00 saatleri arasında oy kullanacak.

 

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler