YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sebze fiyatları düşüyor ancak biri hariç
Nisan aynının ikinci haftasından itibaren sebze fiyatları düşüyor.. Ancak biri hariç domateste artış var...
Sebze fiyatları düşüyor ancak biri hariç
14 Nisan 2010 / 11:48 Güncelleme: 14 Nisan 2010 / 11:48

Sebze fiyatlarının Nisan ayının ikinci haftasından itibaren düşmeye başladığı, domates fiyatlarının ise arttığı bildirildi.

Türkiye Sebze ve Meyve Komisyoncuları Federasyonu (TÜSEMKOM) Başkanı Yüksel Tavşan, yaptığı açıklamada, hava sıcaklığının artması sonucu sera ürünü sebzelerin ucuzlamaya başladığını, domates fiyatlarının ise iç ve dış talebin canlı olması nedeniyle yükseldiğini kaydetti.

Sebze fiyatlarındaki düşüşün devam edeceğini kaydeden Yüksel Tavşan, domates fiyatlarının bir süre daha yüksek seyirde kalabileceğini kaydederek şunları söyledi:

''Hava sıcaklığının artmasıyla sera ürünleri olan sebzelerin üretimi de arttı. Bu artışın sonucu fiyatlar düşmeye başladı. Domates fiyatları ise iç pazarda talebin çok fazla artması, Rusya'ya yapılan ihracatın da sürmesi sonucu bu hafta yükseldi. Domates fiyatları bir süre daha bu seviyede gider. Diğer sebze fiyatları da giderek düşecektir.''

Yüksel Tavşan, sera ürünü sebzelerin bir bölümünü ihraç edildiğini de belirterek, ''Sebze ihracatı seracının can simidi. İhracat olmazsa seracılık çöker'' diye konuştu. (A.A.)

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler