YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şebi Arus nedir? Şebi Arus töreni nedir?
Şebi Arus nedir? Şebi Arus töreni nedir?
16 Aralık 2015 23:32
Mevlana'yı anmak için Şebi Arus törenleri düzenleniyor. Şebi Arus kelimesini sık duymakla beraber gerçek anlamını çoğumuz bilmiyor. Şebi Arus denilince akla Mevlana geliyor. Şebi Arus nedir? Şebi Arus töreni nedir ve neden yapılır?

Şebi Arus törenleri için Lonya'da büyük hazırlıklar yapılıyor. Şebi Arus törenlerinde Hazreti Mevlana’nın 742. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Etkinlikleri kapsamında yapılacak.  Şebi Arus nedir? Şebi Arus töreni nedir ve neden yapılır?

Şebi Arus'un kelime anlamı:

Şebi Arus, Türkçe: Düğün Gecesi, (Farsça şeb: gece, Arapça arus: düğün), Mevlevilikte Mevlânâ Celaleddin-i Rumi'nin öldüğü gecedir. Mevlana Celaleddin Rumi, bu geceyi Rabb'ine, sevgiliye kavuşma gecesi olarak düşündüğü Düğün Gecesi olarak adlandırır. Rumi'nin ölüm yıl dönümlerinde 17 Aralık tarihlerine denk gelen haftalarda yapılan ve Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri olarak isimlendirilmeye başlanılan törenler, halk arasında "Şeb-i Arus" olarak da anılmaktadır.

ŞEBİ ARUS SEMA TÖRENİ NEDİR?

Toplu veya tek başına yapılan Sema aynı amaç içindir. Toplu halde yapılan Sema’ya, “Sema Töreni” denir. Sema’nın düzenli olması için konulan kurallar bir törene, Farsça’sı “Mukabele”ye dönüşmesini sağlamıştır. Bu Sema töreni Mevleviler tarafından yapıldığı için “Mevlevi Mukabelesi” denir.

MEVLÂNÂ CELÂLEDDÎN-Î RÛMÎ KİMDİR?

Mevlana Celaleddin Rumi , 1207 yılında bugünkü Afganistan olarak bilinen, o dönemde İran sınırları içerisindeki Horasan eyaletinin Belh şehrinde dünyaya gelmiştir, ünlü Türk felsefecidir. 4 yaşında babasından felsefe, filoloji ve din dersleri almaya başlar. 1214 yılında Bağdat’a, 1218 yılında Konya – Karaman’a göç ederler ve babası Bahaeddin Veled için Anadolu Selçuklu Sultanı Alaeddin Keykubat tarafından Konya’da medrese (akademi tarzında okul) yapılır. Batıdaki Anadolu Selçuklu topraklarına Rum diyarı denildiği için isminin sonuna “Rum-i” (Rum diyarında yaşayan) eki alır. Babası Bahaeddin Veled öldükten sonra (1231 yılında) akademide ders vermeye başlar. Sevgi ve saygı göstergesi olarak öğrencileri ve sevenleri tarafından “Mevlana” (Efendi) lakabı verilir. Böylece ismi ünvan ve sıfatlarla birlikte tam olarak “Mevlana Muhammed Mustafa Celaleddin-i Rum-i” olur. Türkçe konuşulan yerlerde ve İran’da kısaca Mevlana denilmektedir.

SEMAZEN KİME DENİR?

Sema eden canlara, kişilere Semazen denilmiştir. Mevlevi tarikatının kendi arasında – toplu Sema’sına katılanlar dervişler, yani tarikat öğrencileridir. Tarikat dışındaki kişiler de Sema yapar. Herkese açık yapılan toplu Sema törenlerinde tarikat dışındakiler de katılabilir.

 Şebi Arus denilince akla Mevlana geliyor. Şebi Arus nedir? Şebi Arus töreni nedir ve neden yapılır? sorularını sizler için yanıtladık.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler