YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Savaşın izlerini sporla siliyorlar
Savaşın izlerini sporla siliyorlar
11 Şubat 2016 13:42
İç savaş nedeniyle ülkelerinden ayrılmak zorunda kalan Suriyeli çocuklar, yaşadıklarını spor yaparak unutmaya çalışıyor.

İç savaş nedeniyle ülkelerinden ayrılmak zorunda kalan Suriyeli çocuklar, savaşın izlerini spor yaparak siliyor.

Edirne Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, 7-14 yaşlarındaki Suriyeli çocuklara çeşitli branşlarda spor eğitimi vererek hem savaşın izlerini silmelerini hem de sosyal hayata katılmalarını sağlıyor. Mervan (11) ve Şervan (6) kardeşler de çok sevdikleri güreş sporunu Türkiye'de yapmanın mutluluğunu yaşıyor.

Her gün antrenmanlara katılan Suriyeli kardeşler ülkelerindeki savaş bir gün sona erse bile Türkiye'den ayrılmak istemiyor. Türkçeyi de kısa sürede öğrenen kardeşler günün birinde Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde başpehlivan olmayı amaçlıyor.

"Güreşi çok seviyorum"

Suriyeli Mervan Muhammed (9), AA muhabirine yaptığı açıklamada, ülkelerindeki iç savaş nedeniyle Türkiye'ye geldiklerini yaklaşık 2 yıldır da Edirne'de yaşadıklarını belirtti.

Türkiye'de olmaktan büyük mutluluk duyduğunu anlatan Muhammed, ''Türkiyeyi çok seviyorum. Artık buraya alıştım. Arapçayı unutmaya başladım. Türkçeyi öğrendim, arkadaşlarıma alıştım. Suriye'de, güreş yapmayı hep istiyordum. Güreşi çok seviyordum. Bu hayalimi Türkiye'de gerçekleştirdim. Suriye'de savaş bitse bile artık buradan gitmek istemiyorum'' diye konuştu.

Okulda öğretmenlerin, mahallede ise komşularının kendilerine çok iyi davrandığını ifade eden Muhammed, Türkiye'ye çok alıştığını anlattı.

Candar Bekir (13) ise bir yıl önce Suriye'deki savaştan kaçarak ailesiyle Türkiye'ye geldiğini ve Edirne'ye yerleştiklerini söyledi.

Kardeşi Hezdar ile güreş eğitimi aldığını anlatan Bekir, ''Türkiyeyi çok seviyorum. Sporu, özellikle de güreşi çok seviyorum. Burada arkadaşlarım çok iyi, oynuyoruz, geziyoruz. Kısa sürede Türkçe öğrendik. Her şey çok güzel'' dedi.

 

AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler