YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Savaşın engelli yaşama mecbur bıraktığı hayatlar
Savaşın engelli yaşama mecbur bıraktığı hayatlar
07 Aralık 2015 16:04
Suriye'deki iç savaş nedeniyle engelli haline gelen çok sayıda kişi, savaşın izlerini bedeninde taşıyor.

Suriye'de milyonlarca insanın yerinden olmasına, yüz binlercesinin ölümüne ve yaralanmasına yol açan iç savaşta, vücutlarına şarapnel ya da mermi isabet eden binlerce kişi yaşamını engelli olarak sürdürüyor.

Tamamı Bayırbucak Türkmenlerinden oluşan yaklaşık 10 bin kişinin kaldığı Osmaniye'deki çadır kentte, vücutlarının çeşitli yerlerinden yaralanarak engelli yaşamak zorunda kalan 70 kişi bulunuyor.

Havan topu saldırısında omur kemiği kırılarak felç kalan ve tekerlekli sandalyeye mahkum olan 20 yaşındaki Muhammed Molla Veli, Türkmen bölgesindeki Avanlı köyünü savunurken yaralandığını belirterek, "Geçen Ramazan Bayramı'nın ilk günü, bulunduğumuz mevziye havan mermisi düştü. Saldırıda birçok arkadaşım şehit oldu, beni de ağır yaralı olarak Türkiye'ye getirmişler. Önce Hatay'da, sonra Adana'da ameliyat oldum, 4 ay hastanede kaldım. Şimdi ailemin yanında kalıyorum, burada fizik tedavi görüyorum" diye konuştu.

Kırkbeş mevkisinde mayına basması sonucu bir ayağını kaybeden evli ve bir çocuk babası 27 yaşındaki Velid Hamu ise Gaziantep'te iki ay tedavi gördükten sonra İstanbul'da protez bacak takıldığını anlattı.

28 yaşındaki Muhammed Karali de Türkmen Dağı'ndaki Nisibin köyü yakınlarında mayın patlaması sonucu yaralandığını ve yürüme yetisini kaybettiğini aktardı.

 

AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler