YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Savaşın çocukları"ndan barış mesajları
"Savaşın çocukları"ndan barış mesajları
22 Nisan 2015 21:06
Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak aileleriyle Türkiye'ye sığınan Suriyeli çocuklar "hoşgörü kenti" Hatay'dan dünyaya barış mesajları verdi.

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak aileleriyle Türkiye'ye sığınan Suriyeli çocuklar dünyaya "barış" çağrısında bulundu.

Hayata Destek Derneği bünyesindeki Narlıca Hayata Destek Evi, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle düzenlenen programda, çoğunluğu Suriyeli çocukları bir araya getirdi. Programda çocuklar, müzik eşliğinde tiyatro ve kukla gösterileriyle doyasıya eğlendi.

Programa katılan çocuklardan Suriye'nin İdlib kentinden ailesiyle gelen Fatma Zeyn (8), başta ülkeleri olmak üzere dünyada savaşın yaşanmamasını istedi. Zeyn, Türkiye'deki gibi ülkelerinde de özgür ve mutlu yaşamak istediklerini ifade etti.

Suriyeli Viem Sade de (7) ülkelerindeki olayların bir an önce bitmesini ve savaşlarda artık çocukların ölmemesini diledi. Suriye'de yaşanan katliama artık göz yumulmamasını ve dünya ülkelerinin barışın getirilmesi için çaba göstermesini isteyen Sade, "Ülkemde özgürce koşmak istiyorum" dedi. Sade, kendilerine sahip çıkan Türkiye'ye de teşekkür etti.

Suriyeli yaşıtlarının tek isteğinin ülkelerinde özgürce yaşamak ve mutluluk olduğunu kaydeden 8 yaşındaki Muhammed Hüseyn ise "Çocukların artık savaşlarda ölmemesini, dünyanın buna 'dur' demesini istiyorum" diye konuştu.

Narlıca Hayata Destek Evi yöneticisi Ayşe Koçak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla Türk ve Suriyeli çocukları bir araya getirerek bayramı kutlamak istediklerini belirtti.

Dünyaya sevgi ve barışın hakim olmasını isteyen Koçak, savaşlarda ve afetlerde çocukların hayatını kaybetmemesini diledi.

Suriye'den Türkiye'ye gelen çocukların savaş psikolojisi altında kaldıklarını ve bu durumun onları çok etkilediğini gözlemlediklerini ifade eden Koçak, çocukların yaşadıkları acıyı unutturmak için ellerinden geleni yaptıklarını kaydetti. 


AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler