YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sarıkamış şehitleri anılıyor
Sarıkamış şehitleri anılıyor
03 Ocak 2015 16:15
Sarıkamış Harekatı'nın 100. yılı anma etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen, "Sarıkamış Şehitleri Özel Programı"na katılan Kılıç, programa Türkiye'nin her ilinden 162 öğretmenin katıldığını söyledi.

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, "Biraz evvel, kardan heykeller sergisini açarken havanın ne kadar soğuk olduğunu hissettiniz bu gündüz vakti... Orada 10 dakika durduğunuzda ne kadar soğuğun olduğunu hissettiniz. İşte bunu gece karanlığında, güneşin olmadığı yerde ve üzerinizde palto yokken bir düşünün" dedi.

Bugün, kendilerini bir araya getiren ve birlikteliklerine farklı bir anlam yükleyen manevi bir iklim içinde olduklarını belirten Kılıç, "Bugün Kars'a geldiğimiz andan itibaren birlik ve beraberlik içerisinde nelerin başarılabileceğinin hatırası içindeydik. Sarıkamış'ın hem milletimiz hem de devletimiz için çok farklı bir anlamı var. Burada sizin atalarınız, ecdadınız, bundan 100 sene önce çok farklı bir kahramanlık örneği gösterdiler" diye konuştu.

Kılıç, vatan, millet ve kutsal değerler uğruna en değerli varlık olan canını vermeyi hiçbir şekilde düşünmeden yapabilen ve şehit olabilen ecdada sahip olunduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:

"Ümit ediyorum ki buradaki deri anlamı ve manayı sizler burada yaşayacağımız tecrübeyle çok daha iyi anlayacaksınız. Zaten bunu bildiğinizi biliyorum. Bunu hissetmeseniz, bugün burada olmazsınız. Eğer biz bunları hissetmiyor olsak, bugün Türkiye Cumhuriyeti Devleti olduğu yerde olmazdı. Bizler, ecdadımızdan aldığımız güçle geleceğe doğru yürümeye devam ediyoruz. Tabii, Sarıkamış'ta, Allahuekber Dağları'nda şehit olan ecdadımız, bizim de farklı bir anlama geldiğini bildiğimiz tarihi zaman bir zaman içerisinden gittiler ama şunu tartışabiliriz, burada neler yaşandı, nasıl oldu, niye oldu... Bir olan ve hepimizin kabul ettiği bir şey var, yeri geldiğinde canını vermeyi gözünü kırpmadan yapabilen ve bunu başarabilenler, geleceğe yürüyecektir."

"Türkiye Cumhuriyeti, özgüven sahibi olanlar ve kendine inananlar tarafından kuruldu"

Kılıç, Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın amacının, gençlerin ecdadının neler yaşadığını hissetmesi, hatırlaması ve gelecek nesillere aktarmasını sağlamak olduğunu kaydetti.

Gençlere özgüven vermek için çalıştıklarını ifade eden Kılıç, şöyle devam etti:

"Biraz evvel, kardan heykeller sergisini açarken havanın ne kadar soğuk olduğunu hissettiniz bu gündüz vakti... Orada 10 dakika durduğunuzda ne kadar soğuğun olduğunu hissettiniz. İşte bunu gece karanlığında, güneşin olmadığı yerde ve üzerinizde palto yokken bir düşünün. İşte bunları bilmek, yaşamak, az da olsa hissetmek, sizlere gelecek nesillerimize buradaki gerçekleri çok daha iyi anlatabilmenin inanıyorum ki bir önemli parçası olacak.

Yıllar yılı özgüven eksikliği yaşandı. Maalesef yaşandı, keşke yaşanmasaydı ama 1919'da memleketim Samsun'dan İstiklal meşalesini yakabilen Gazi Mustafa Kemal, özgüven sahibi olmasaydı, İstiklal Savaşı'nın başında olamazdı. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, özgüven sahibi olmayanlar tarafından kurulmadı.

Özgüven sahibi olanlar ve kendine inananlar tarafından kuruldu. Bu millet kendine, değerlerine, kültürüne ve medeniyetine inandığı için bu devleti kurdu. Cumhurbaşkanımız bu özgüvenin sağlanması için 12 yıl boyunca Başbakan olarak çok büyük adımlar attı. Şimdi ülkemizin Cumhurbaşkanı olarak hizmetlerine devam ediyor.

Başbakanımız sayın Ahmet Davutoğlu, Başbakan olduğu andan itibaren çok yoğun bir tempoyla ülkemizin dört bir yanını dolaşarak yapacağımız ve yaptıklarımızı anlatıyor."

"Bu millet ilelebet yaşayacaktır"

Bakan Kılıç, 2023 hedefleri ve 2053 ve 2071 vizyonlarının öylesine ortaya konulmadığını belirterek, "Bu millet, ilelebet yaşayacaktır. Ecdadından aldığı güçle birlik, beraberlik içinde medeniyetine ve inançlarına dört elle sarılarak dünyadaki şerefli yerine her zaman koruyacaktır.

İşte Allahuekber Dağları'nda, 'Allahuekber' diyerek yoluna devam eden ecdadımız, bugün burada olmamızı sağlamıştır. Bayrağımızın altındaki birliğimiz ve beraberliğimiz olduğu sürece bu vatan toprağına, bu millete hiç kimse el uzatamayacak."

Program, Celal Bayar Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Çelik ve Kazım Karabekir Paşa'nın kızı Timsal Karabekir'in paneliyle devam etti.

 

AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler