YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sarıkamış şehitleri anılıyor
Sarıkamış şehitleri anılıyor
25 Aralık 2014 12:38
Allahuekber Dağları'nda şehit olan 90 bin asker için Sarıkamış ilçesinde anma etkinliği yapıldı.

Sarıkamış Kurs ve Okul Talebelerine Yardım Derneği ile Çamlıca Öğrenci Yurdu tarafından belediye düğün salonundaki programda, hafız Ahmet Kayacı, şehitler için Kur'an-ı Kerim okudu. Araştırmacı-yazar İsmail Kahraman'ın hazırladığı "Sarıkamış'tan Sibirya'ya" adlı belgeselin gösterimi yapıldı.

Günün anlam ve önemini belirten şiirlerin okunmasının ardında öğrenciler, "Allahuekber Şehitleri" adlı tiyatro oyununu sahneledi.

Belediye Başkanı Göksal Toksoy, burada yaptığı konuşmada, Sarıkamış Harekatı'nın 100'üncü yılında devlet ve hükümet olarak ilçeye büyük yatırım hamlesi başlatıldığını söyledi.

Sarıkamış şehitleri için ülkenin her tarafında anma etkinliklerinin düzenlenmesinin önemli olduğunu belirten Toksoy, "Bundan 100 yıl önce Allahuekber Dağları'nda, eksi 45 derece soğukta, vatanı için itaatlerini, cesaretlerini, vatan sevgilerini göstererek 90 bin ecdadımızı şehit vermişiz.

Onlara ne yapsak azdır. Gelecek nesillere Sarıkamış'ı, Çanakkale'yi, yapılan anma etkinlikleri ve şehitlerimiz için dağlarda yapılan şehitliklerle anıtlarla aktarmalıyız" diye konuştu.

Araştırmacı-yazar Kahraman da kendisinin hazırladığı ve ilk defa bu programda bir bölümünü sunduğu "Sarıkamış'tan Sibirya'ya" adlı belgesel için büyük emek verildiğini ifade etti.

Belgeselde Sarıkamış'tan Sibirya'ya sürgüne gönderilen Türkler hakkında geniş araştırma yaptığını vurgulayan Kahraman, o dönemde yaşanan birçok olayın hala gün yüzüne çıkarılmadığına dikkati çekti.

Sarıkamış Harekatı'nda askerlerin tek kurşun atılmadan donarak şehit olduğu yönündeki bilgilerin gerçeği yansıtmadığını belirten Kahraman, şunları kaydetti:

"Ecdadımız bu harekatta Köprüköy, Soğanlı ve Yukarı Sarıkamış'ta göğüs göğüse düşmanla kahramanca savaşmıştır. Keşke yıllar önce bu şehitlerimiz anılsaydı. Buradan Çanakkale'ye, Hicaz'a, Yemen'e gidenler 12-13 yıl cephelerde çarpışan dedelerimiz, gazilerimiz unutulmadan kayıtlar altına alınsaydı ama en önemlisi bu dağlarda 90 bin şehidimizi anıyoruz. Soğanlı, Allahuekber Dağları'nda, Divik yaylasındaki bütün şehitlikler ortaya çıkarılıyor."

 

AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler