YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şanlıurfa'da yine AIDS'li kan skandalı
Şanlıurfa'da yine AIDS'li kan skandalı
Şanlıurfa'da yine AIDS'li kan skandalı
31 Mayıs 2008 / 08:43 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Şanlıurfa Devlet Hastanesi'nde yanık tedavisi gören 1 yaşındaki Y.Ç.'ye AIDS'li kan verildi. Minik bebek Hacettepe Tıp Fakültesi'nde tedavi altına alınırken virüslü kanı veren hemşire açığa alındı.


Şanlıurfa Devlet Hastanesi'nde yanık tedavisi gören 1 yaşındaki bebeğe, tedavi sırasında verilen kan yoluyla bağışıklık sistemini yok eden HIV virüsü bulaştı. Urfa'da 12 yıl önce de sezaryenle doğum yapan Müzeyyen Işıkgöz'e virüslü kan verilmişti.


Merkeze bağlı Ulucanlar Köyü'nde 6 çocuklu ailenin en küçüğü olan 1 yaşındaki Y.Ç'nin üzerine 1 ay önce çaydanlıktan kaynar su dökülünce vücudunun bir bölümü yandı. Hastaneye götürülen Y.Ç. yanık ünitesine yatırıldı. Tedavisi sırasında kan gereken minik bebeğe daha önce bir bağışçıdan alınan virüslü kan verildi. Taburcu edilen minik bebeğin plastik cerrahi polikliğindeki ELISA tetkikinde HIV tespit edildi. Bebek önce Gaziantep'e ardından da Adana'daki Çukurova Tıp Fakültesi'ne sevk edildi. Sağlık Müdürlüğü konuyu Sağlık Bakanlığı'na aktarınca Bakan Recep Akdağ devreye girdi ve soruşturma için başmüfettişi görevlendirdi. Tetkiklerde çocuğun virüs taşıdığı kesinlik kazandı ve ailesi ile birlikte Ankara'ya getirilip Hacettepe Tıp Fakültesi'nde tedaviye alındı.


HEMŞİRE AÇIĞA ALINDI


Müfettişin yaptığı soruşturmanın ardından ihmali görülen bir hemşire ile kimliği açıklanmayan bazı görevliler açığa alındı. Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada tedavi sürecinin titizlikle takip edildiği belirtilerek, "Bebeğe HIV kan verilmesi ile ilgili ihmali görülen bütün görevli ve ilgililer hakkında gereken idari ve adli işlemler yapılacak" denildi. Bebeğin babası M.Ç. ve ailenin köydeki yakınları bir açıklama yapmak istemediklerini söylediler.


Şanlıurfa'daki 2. skandal


1996'da da Şanlıurfa Doğum Hastanesi'nde sezaryenle doğum yapan Müzeyyen Işıkgöz, Kızılay'dan verilen kan ile AIDS'e yakalanmıştı. Işıkgöz, 2 yıl sonra bebeği Rukiye Işıkgöz'ü kaybetti. 41 yaşındaki Işıkgöz, AIDS'e karşı verdiği 11 yıllık mücadeleyi kaybetti ve 2007 sonunda öldü. Aile 110 bin YTL tazminat kazanmıştı.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler