YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şanlıurfa'da orman yangını
Bozova ilçesinde Atatürk Baraj gölü çevresinde henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı. Sabah saatlerinde çıkan yangın İtfaiye ekipleri tarafından kontrol altına alındı...
Şanlıurfa'da orman yangını
22 Temmuz 2010 / 07:37 Güncelleme: 22 Temmuz 2010 / 09:53

Atatürk Barajında sabah saatlerinde başlayan orman yangını havanın kararmasıyla barajın çevresindeki ağaçlık alanlara sıçradı. Orman İşletme Müdürlüğünün yakıt olmadığı iddiasıyla müdahale etmediği yangını askerler, DSİ çalışanları, Şanlıurfa ve Adıyaman'dan gelen itfaiye ekipleri söndürmeye çalıştı. Askerler çalılarla yangını söndürmeye çalışırken, bazı vatandaşlar musluklara bağladığı hortumlarla dağlık alandaki alevleri söndürmeye çalıştı.

Türkiye'nin Cumhuriyetten sonra en büyük eseri olan GAP kapsamındaki Atatürk Barajında yangın sabah saatlerinde Uluk dağındaki ormanlık alanda başladı. Buradaki yangına çevre köylerdeki vatandaşlar ile DSİ çalışanları müdahale etti. Kontrol altına alınıp soğutma çalışması yapılmayan yangın akşam saatlerinde tekrar başladı. Rüzgarında etkisiyle hızla yayılan yangın Atatürk Barajı'nda Tünel giriş ağzının bulunduğu ağaçlık alana sıçradı.

İkinci kez çıkan ve büyüyerek çevreye yayılan yangına ilk müdahale Atatürk Barajı Jandarma Komando Bölüğünde görevli askerler ile Elektrik Üretim Anonim Şirketi ile DSİ 15. Bölge Müdürlüğü Atatürk Barajı Şube Müdürlüğünde çalışanlar müdahale etti. Yangın bilgisi verilmesinin ardından yangın yerine Şanlıurfa, Bozova, Siverek, Hilvan, Adıyaman ve Kahta Belediyesine ait İtfaiye ekipleri ile Şanlıurfa İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ekipleri sevk edildi. Askerler ağaçların çalılarıyla alevleri söndürmek için çaba sarf ederken itfaiye ekiplerinin yanı sıra DSİ çalışanları kayalıkların arasından gökyüzüne yükselen alevlere çevredeki musluklara bağladıkları hortumlarla su sıkarak müdahale etti.

150 asker ile kamu kurum ve kuruluşların çalışanlarının da aralarında bulunduğu 250 kişi ile Şanlıurfa, Adıyaman ve İlçeler ile DSİ 'ye ait 20 itfaiye aracının müdahale ettiği yangın baraj gölünün çevresi ile seyir tepesinin bulunduğu bölgeyi sardı. Kayalıkların arasından yükselen alevler zor şartlar altında söndürülmeye çalışıldı. Yangına müdahale eden vatandaşlar sabah saatlerinde Uluk dağında yangının başlamasının ardından durumu bildirdikleri Orman İşletme Müdürlüğünün yakıtları olmadığı gerekçesiyle Atatürk barajındaki yangına müdahale etmediği öne sürüldü.

Akşam saatlerinde başlayan ve rüzgarın etkisiyle hızla büyüyen yangında yaklaşık olarak 20 bin dönüm alanın etkilendiği ileri sürüldü. Yangın yerine gelen Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan söndürme çalışmalarını yerinde inceleyerek burada Bozova Kaymakamı Mehmet Özer'den bilgi aldı. Vali Nuri Okutan burada gazetecilere yaptığı açıklamada sabah saat: 10:00 sıralarında örtü yangını meydana gelmiş ilk müdahale ile söndürülmüş. Akşam saatlerinde başka bir yangın başladı. Barajın etrafı ağaçlarla kaplı 150'si asker olmak üzere 250 kişi, 20 araçla müdahale ediliyor. Orman'a ulaşmasını önlemeye çalışıyoruz" dedi.

Atatürk barajında sabah saatlerinde çıkan akşamda devam eden yangının ihmal sonucunu büyüdüğünü öne süren vatandaşlar zamanında soğukta çalışması yapılsaydı. Yangın gece saat: 01:00'e kadar sürmezdi. Yangının çıktığı yerler yamaç olduğu için buralara girilmiyor yükseklik 500 ile 700 metre arasında helikopterle müdahale edilmesi gerekiyordu. Ancak istenmesine rağmen Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürlüğünün yangına havadan müdahale için helikopter göndermedi. Yangın bu şekilde büyüyerek bu saate kadar sürdü" dediler (İHA)

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler