YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Sandy" kurbanları felaketin ikinci yılında anıldı
"Sandy" kurbanları felaketin ikinci yılında anıldı
30 Ekim 2014 04:23
ABD'de görülen en şiddetli doğal afetlerden Sandy Kasırgası'nın kurbanları, felaketin ikinci yıl dönümünde New York'un Staten Island bölgesinde düzenlenen törenle anıldı.

Felaketin mağdurlarına yardım etmek için oluşturulan yüze yakın sivil toplum kuruluşunu bünyesinde barındıran Staten Island Uzun Vadeli Toparlanma Örgütü'nün Staten Island'ın doğusundaki Midland Plajı'nda organize ettiği etkinliğe, kasırga sonucu hayatını kaybedenlerin yakınları da katıldı.

Etkinlikte ölenler anısına saygı duruşunda bulunuldu. Eyalet meclisi üyelerinin de yer aldığı törende, katılımcılar toplu dua edip ölenler anısına mum ışığı seremonisi gerçekleştirdi.

New York Valisi Andrew Cuomo'nun talimatıyla tüm eyalette bayraklar gün boyu yarıya indirildi.

Karayiplerden başlayarak Kanada kıyılarına kadar 22 Ekim-5 Kasım 2012 tarihleri arasında 200’den fazla kişinin hayatına mal olan kasırga, en şiddetli yüzünü ABD’nin New York ve New Jersey eyaletlerinde göstermişti. Staten Island kıyılarındaki yerleşim yerlerini 29 Ekim 2012 akşamı ele geçiren kasırga ve dalgalar, o gece adada 24 kişinin ölümüne yol açmıştı. Buradaki ölümerin büyük çoğunluğu birinci dereceden sel riski altında olduğu ilan edilen tahliye bölgelerinde yaşanmıştı. New York eyaletinde 53, New Jersey’de 34 kişinin ölümüne neden olan felaket, bu iki eyalette 650 binden fazla evin yıkılmasına veya zarar görmesine yol açmıştı. Felaketin New York’a olan bedelinin 19 milyar doları bulduğu tahmin ediliyor. ABD İç Güvenlik Bakanlığı’na bağlı Federal Acil Durum Yönetim Kurumu (FEMA), hayatta kalanlara bugüne kadar yaklaşık 1,4 milyar dolarlık yardımda bulundu.

ABD Ulusal Kasırga Merkezi'ne göre, 2000’li yıllar kasırgaların ülkede en fazla can kaybı ve hasara yol açan dönem oldu. 2005'te New Orleans başta olmak üzere Meksika Körfezi'ni etkileyen Katrina kasırgası, 146 milyar dolarlık hasara ve bin 836 kişinin ölümüne yol açmıştı.

 

AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler