YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sanat merakı hapse düşürdü
Sanat merakı yüzünden hapse girdi, yine de vazgeçmedi.
Sanat merakı hapse düşürdü
04 Şubat 2010 / 20:40 Güncelleme: 04 Şubat 2010 / 20:47

Mermer üzerine resim yapma merakı yüzünden, bu işin makinesini geliştirmek üzere borç alan ve senetlerini ödeyemediği için ''taahhüdü ihlal'' suçundan 8 ay hapis yatan Denizlili mermer ustası, cezaevinden çıktıktan sonra makinesini tamamladı ve patent almak için girişimde bulundu.

Mermer ustası Safi Urhan, yaptığı açıklamada, hobi olarak elle yapmaya başladığı mermer zeminde kabartma ve çökertme işlemi için makine geliştirmek istediğini, bunun için önce araştırma yaptığını, sonra makineyi imal edebilmek için çalıştığını söyledi.

Önce basit makinelerle çalışmalarını yürüttüğünü, daha fazla üretim yapmak için makine geliştirmeyi kararlaştırdığını ifade eden Urhan, piyasadaki makinelerden farklı olarak, 7-8 makinenin değişik aparatlarını bir araya getirdiğini ve yeni bir ürün geliştirdiğini kaydetti.

Makineyi geliştirmek için masraflı da olsa ar-ge çalışmalarını yürüttüğünü bildiren Urhan, şöyle konuştu:

''4 yıl önce mermer üzerine resim yapmak için makine geliştirmeye karar verdim. Ekipmanı iyileştirmek için büyük bir ar-ge çalışması yürüttük. Yeni makine için piyasaya borçlandım, senet imzalayarak borç para aldım. Fakat geçen yıl yaşanan ekonomik kriz bizi de etkiledi. Ekonomik krizin etkisiyle borçlarımı ödeyemedim.

İzmir'de düzenlenen mermer fuarında Azeri iş adamları, fabrika kurmak için beni ülkelerine davet etti. Makineme 2 milyon dolar teklif ettiler ama bunu ülkemde yapmak istedim. Fuardan sonra kendileriyle görüşmelerimizin sürmesine karar vermiştik. Fakat 29 Mart yerel seçimlerinde oy kullanırken senetleri ödeyemememden dolayı hakkımda taahhüdü ihlal suçundan verilen yakalama kararıyla 15 ay ceza aldım. 8 ay kaldığım cezaevinde mahkumlara da mermer üzerine resim yapmayı öğrettim.''

Cezaevinden çıktıktan sonra makinesini tamamladığını ve patent almak için işlemleri başlattığını söyleyen Urhan, CNC makineyi, yapmayı planladığı işe uygun olarak geliştirdiğini, bu makinenin daha hızlı çalışan, daha etkili bir makine olduğunu kaydetti.

Bu makine sayesinde kağıt üzerindeki her türlü yazı ve deseni mermere oyma veya kabartma şeklinde yapabildiklerini bildiren Urhan, ''Ebat konusunda sıkıntımız yok. 5x5 santimetreden 1,5x2,5 metre büyüklüğündeki tek parça mermere bile istenen motifi yapabiliriz'' dedi.

Sarayköy Açık Ceza ve İnfaz Kurumunda kaldığı dönemde sanatını mahkumlara öğrettiğini ifade eden Urhan, şunları söyledi:

''Cezaevinde bizim yaptığımız iş üzerine bir dal açıldı ve işimizi cezaevindeki mahkumlara öğretmeye başladık. Bu işe eli yatkın olan mahkum arkadaşlarımız üretime yardımcı oldu. Tahliye olmamıza rağmen yine de talep geldiği zaman yardımcı oluyoruz. Hükümlüler çalışmalarının karşılığında buradan maaş alacak, gelir elde edecek. Dışarıdan harçlık beklemek yerine hem kazanç elde edecekler hem de zamanlarını daha aktif geçirip meslek sahibi olacaklar.''  AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler