YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sanat dünyası yasta!
Sanat dünyası yasta!
Sanat dünyası yasta!
02 Ağustos 2008 / 08:04 Güncelleme: 02 Ağustos 2008 / 00:00


Onu sanatçı olarak tanımıştık. Sonra milletvekili oldu. Osman Yağmurdereli dün akşam hayata gözlerini yumdu.


AK Parti İstanbul Milletvekili Osman Yağmurdereli, bir süredir tedavi gördüğü Kadıköy Acıbadem Hastanesinde vefat etti.


İç Hastalıklar Uzmanı Dr. Keramettin Şar ve Yoğun Bakım uzmanı Erkan Kaya, hastane önünde bekleyen gazetecilere yaptıkları açıklamada, metastatik bağırsak kanseri olan ve 11 Temmuzdan beri safra yollarında enfeksiyon nedeniyle hastanede tedavi gören Yağmurdereli'nin, dün sabah 05.30 sıralarında solunum yetmezliği nedeniyle yoğun bakıma alındığını belirtti.


''Çoklu organ yetmezliğine giren ve yapay solunum desteği gören hastamızda 02.00 sıralarında kalp durması gelişti'' diyen Dr. Şar, yapılan tüm müdahalelere rağmen 02.25'te Yağmurdereli'yi kaybettiklerini kaydetti.


Şar, genel durumunda bir iyileşme gördükleri için kendilerinin izni ve Yağmurdereli'nin kendi isteğiyle çarşamba günü evine gittiğini, ancak durumu kötüleşince tekrar hastaneye döndüğünü anlattı.


Osman Yağmurdereli'nin vefatının duyulması üzerine, ailesi, yakınları ve sanatçı dostları hastaneye geldi.


Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı da hastaneye gelerek, Yağmurdereli'nin yakınlarına baş sağlığı diledi.


Bakan Yazıcı, kısa bir süre hastanede kaldıktan sonra çıkışta gazetecilere yaptığı açıklamada, ''Hayat dolu bir arkadaşımızdı, sanat dünyası ve yeni atıldığı siyaset dünyasının acı bir kaybıdır. Allah gani gani rahmet eylesin. Yakınlarına baş sağlığı diliyorum. Hepimizin başı sağolsun, Türkiye'nin başı sağolsun'' diye konuştu.


YAĞMURDERELİ KİMDİR?


Osman Yağmurdereli, 6 Şubat 1953'te Trabzon'da doğdu.


Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Müzik bölümü mezunu olan Yağmurdereli, bir süre öğretmenlik yaptıktan sonra yorumcu sanatçı olarak sanat çalışmalarına başladı.


Televizyon yapımcılığı da yapan sanatçı bir çok diziye de imza attı.


PARLAMENTO'DA MİLLETVEKİLİ DAĞILIMI


Parti Adı Üye Sayısı


Adalet Ve Kalkınma Partisi 339


Cumhuriyet Halk Partisi 98


Milliyetçi Hareket Partisi 70


Demokratik Toplum Partisi 21


Demokratik Sol Parti 13


Bağımsız Milletvekili 4


Özgürlük Ve Dayanışma Partisi 1


Büyük Birlik Partisi 1


Toplam 547


Yağmurdereli'nin yarım kalan işi


Merhum Osman Yağmurdereli'ye ilk taziye ziyaretini gerçekleştiren Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, onun yarım kalan projesini açıkladı


İstanbul Milletvekili merhum Osman Yağmurdereli'ye siyasilerden ilk taziye ziyareti Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı tarafından yapıldı. Yazıcı, Yağmurdereli'nin düşkün sanatçılar için bir projesi olduğunu, fakat hastalığı nedeniyle gerçekleştiremediğini açıkladı.


Osman Yağmurdereli'nin ölüm haberinin duyulmasıyla Acıbadem Hastanesi sanat camiasının akınına uğradı. Sanatçı kişiliğinin yanı sıra siyasi bir kişiliği de bulunan Yağmurdereli'ye siyasetçiler arasından ilk taziye ziyaretini, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı yaptı. Hastane çıkışı üzüntülü olduğu görülen Yazıcı "Çok üzgünüm. Allah rahmet etsin. Hayat dolu bir arkadaşımızdı. Hem sanat camiasının, hem de siyaset camiasının acı bir kaybı" şeklinde konuştu.


Bakan Yazıcı, Osman Yağmurdereli'nin hastaneye yatmadan önce düşkün sanatçılar için bir projesi olduğunu söyledi. Yazıcı yaptığı açıklamada "Osman Yağmurdereli vakıfların bir binasında kiracı olarak bulunuyordu. "Binanın tüm donanımını ben yapacağım. Düşkün, kimsesiz sanatçılara tahsis edeceğim. Bütün masraflarını da ben karşılayacağım" diye bir projesi vardı. Onunla meşguldü. Benimle paylaşmıştı ama bunu geliştiremedik, hastaneye yatırdık, bugün de vefat etti" dedi.


Devlet Bakanı Hayati Yazıcı merhumu şu sözlerle andı "Bulunduğu ortamda hep hayat doluydu. Etrafına hayat enjekte eden, hep neşeli, canlı bir insandı".

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler