YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Samsun'da utandıran görüntüler
Dünyada var da bizde yok mu? Bu sefer utandıran görüntüler Samsun'dan geldi... Samsun'da yapılan etkinlik "'Ortaçağ'damıyız?" sorusunu sordurdu
Samsun'da utandıran görüntüler
23 Eylül 2009 / 15:40 Güncelleme: 23 Eylül 2009 / 15:50

Dünyada var da bizde yok mu? Bu sefer utandıran görüntüler Samsun'dan geldi... Samsun'da 150 yıllık geleneğe yine hayvanlara atılan dayaklar damga vurdu. Hayvanlara yapılan eziyetler hangi çağda yaşıyoruz sorunusunu akıllara getirdi... köylülerin yaptıkları bununla da bitmedi. Köylüler hayvanlara yaptıkları eziyetler yetmezmiş gibi bir de eziyete karşı çıkan dernek başkanı kadının üzerine yürüdüler... Başkanı linç etmek isteyen köylüleri jandarma yatıştırdı...

Dünyada hayvanlara yapılan işkencelere karşı çıkarken bu sefer biz utandık. Samsun'un Canik ilçesine bağlı Yayla köyünde her yıl geleneksel olarak düzenlenen, manda ve öküz gibi büyükbaş hayvanların yarıştırıldığı Öndöl yarışmasında hayvanlara yine eziyet yapıldı.

Yarışmada arka arkaya dizilmiş 5 kağnı arabası üzerine konulan 600 kilo ağırlığındaki kütükleri iki hayvanın, 15 dakikalık süre içinde en uzak mesafeye taşıması amaçlanıyor. Hayvanlara bağlanan boyunduruğun her iki ucuna bir taraftan insanların biniyor, diğer taraftan da iplerle çekilmeye çalışılıyor.

 GÖZETİME RAĞMEN HAYVANLARA İŞKENCE   

Geçmiş yıllarda benzer görüntülerin yaşanması üzerine hayvan severler şikâyet etmiş, Samsun Valiliği İl Hayvanları Koruma Kurulu da yarışmayı kurul gözetiminde yapmayı kararlaştırmıştı.

Samsun İl Çevre ve Orman Müdürlüğü, Jandarma ve Samsun Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği yetkililerinden oluşan kurul üyeleri, bu seneki yarışmayı gözetim altına aldı. Yarışmanın yapılacağı yolda kurul üyelerinin olmadığını gören köylüler, yapılan uyarılara rağmen yine bildikleri yöntemden şaşmadı.

Önce yarışacak hayvanların önündeki kalabalığın dağıtılması için öküzler, insanların üzerine sürüldü. Ardından da hayvanlara eziyet ve dayak başladı. Bir yandan hayvanlar boyunlarına geçirilmiş iplerle çekilmeye çalışıldı; diğer yandan da sopalarla kafalarına ve sırtlarına vuruldu. Yükün ağırlığını kaldıramayan hayvanlara bu da yetmezmiş gibi ucu sivri değnekler batırıldı.

Kurul üyelerinin bir süre sonra alana gelmene rağmen köylüler, işkenceden vazgeçmedi.

DERNEK BAŞKANI KADININ ÜZERİNE YÜRÜDÜLER

Durumu fark eden Samsun Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Hümeyra Ulubay, öküzlerden birinin gözlerinden yaş geldiğini gördü. Bunun yanı sıra bir öküzün yaralandığını belirten Ulubay, yarışmayı iptal etmek istedi. Ulubay, hayvanların sağlık durumu hakkında rapor istediğini söyleyerek, tepki gösterdi.

Köylüler ise dayak atılmadığını iddia etti. Köy muhtarı Erdem Ciba'nın gelmesiyle durumu muhtara anlatan Ulubay, ilgisiz kalınması üzerine üslubunu daha da sertleştirdi. Ulubay, "Sizi insan sanıp buraya geldim" deyince bu kez köylüler dernek başkanının üzerine yürüdü.

Ulubay, sinirli vatandaşlardan uzaklaşmaya çalışırken, muhtar Ciba ise vatandaşları sakinleştirmek istedi. Olayların büyümesi üzerine araya jandarma ekipleri girdi. Sinirli kalabalığı dağıtan jandarma, vatandaşlardan sakin olmalarını istedi.

Yaşanan tartışmanın ardından 40 köyden gelen yaklaşık 5 bin kişi, tekrar yarışmaya döndü. Yaşanan olaya rağmen köylüler, kurulun gözü önünde hayvanlara eziyet etmeye devam etti.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler