YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Şalvar Davası' gerçek oldu
'Şalvar Davası' gerçek oldu
16 Nisan 2013 17:03
Şefkat-Der, kadınlara karşı şiddete dikkat çekmek amacıyla "41 gün cinsel ilişkiye girmeme" çağrısı yaptı.

"Şalvar Davası" filmini hatırlatan çağrının ardından tehdit telefonları aldıkların belirten Şefkat-Der Genel Başkanı Hayrettin Bulan, "Erkeklerin tepki gösterdiği 1. madde cinsellik. Daha haberin içeriğini okumadan, çağrımızın içeriğini okumadan 'böyle eylem mi olur, 41 gün bir erkek nasıl durabilir' gibi tepkiler aldık" dedi.  
 
Şefkat-Der, kadınlara uygulanan şiddete ve tecavüze karşı dikkat çekmek için "41 Gün Süreli Cinsel İlişkiye Girmeme Grev Çağrısı" yaptı. Başrollerini Şener Şen ve Müjde Ar’ın oynadığı "Şalvar Davası" filmini hatırlatan çağrı, erkeklerin büyük tepkisini çekti. Derneği telefon ve mail yağmuruna tutan erkekler, çağrının sonlandırılmasını istedi.
 
Konuyla ilgili İHA'nın sorularını yanıtlayan Şefkat-Der Genel Başkanı Hayrettin Bulan, "Göz göre göre devlet korumasındaki kadınlar öldürülüyor. Üstelik öldürdükten sonra katillere , mahkemelerce tahrik indirimi , iyi hal indirimiyle cezaları caydırıcı hale getirilerek teşvik eder bir mahiyete gelmesi ve bunların önlenmemesi dolayısıyla tecavüzlere karşı Şefkat Der olarak 41 gün süreyle tüm dünyada eş zamanlı gerçekleştirilmesini istediğimiz , '1 Mayıs’tan itibaren eşinizle cinsel ilişkiye girmeyin, ev işlerini yapmayın, yemek yapmayın, ütü yapmayın' çağrısında bulunduk. Tabi ev işi yapmayı, ütü yapmayı, cinsel ilişkiye girmeyi kadının bir görevi olarak görmüyoruz. Eşlerin bu konudaki görevleri ve sorumlulukları eşittir. Dünya ve Türkiye gerçeği şudur ki; Kadınlar , çalışan kadınlar bile olsa, evde işleri yapan, en ağır işleri yüklenen ve maalesef şiddet gören bir durumdadır. Şiddet olaylarının aile içinde yüzde 40’lara vardığını görüyoruz. Dolayısıyla biz etkili bir protesto yapmak istedik" ifadelerini kullandı.
 
Grev çağrısının şiddet yanlısı erkeklerin ıslahında etkili olacağını vurgulayan Bulan, "Bizim bu çağrımızın kadınlara 41 gün süreyle cinsel ilişkiye girmeyin, ev işi yapmayın , ütü yapmayın çağrımızın çok etkili olacağını düşünüyoruz. Bu sorunu gündeme getirmenin yanı sıra, özellikle şiddete meyilli erkeklerin, şiddet potansiyeli güçlü olan erkeklerinde, şiddet uygulayanların da ıslah olması kendisini toplaması bakımından 41 günlük bir süre belirledik. 41 gün boyunca hiçbir şiddet uygulamasa taciz vb şiddetleri uygulamayan erkeğin bundan sonraki davranışlarını da toplaması çok güçlüdür" şeklinde konuştu.
 
"41 Gün Süreli Cinsel İlişkiye Girmeme Grev Çağrısı ‘’ yapıldıktan sonra tehditler aldığını söyleyen Bulan sözlerini şöyle sürdürdü: "Bununla ilgili tepkileri söyleyecek olursak, olumlu ve olumsuzda tepkiler var. Tehdide varan tepkiler de var. Telefonla gelen tehditler var. Mail olarak tehdit içerikli mesajlar geliyor. Erkeklerin tepki gösterdiği 1. madde cinsellik. Daha haberin içeriğini okumadan, çağrımızın içeriğini okumadan böyle eylem mi olur, 41 gün bir erkek nasıl durabilir gibi tepkiler aldık. Sizi protesto ediyoruz, bundan vazgeçin , bundan dolayı taciz olursa ne olacak , tecavüz olursa ne olacak , şiddet olursa bunun sorumluluğunu yüklenecek misiniz gibi tepkiler var"
 
Yapılan grev çağrısının yıllar önce yapılan Şener Şen ve Müjde Ar’ın oynadığı "Şalvar Davası" filmiyle ilişkilendirildiğine dikkat çeken Bulan, ‘’Yıllar önce yapılmış güzel bir filmdi. Kadınların erkeklerden bir takım istekleri olmuştu. Son derece makul ve mantıklı. Bununla ilgili de kadınlar cinsel ilişkiye girmeme kararı olmuştu. Birkaç ülkede de buna benzer kadınların cinsel protestosu olmuştu.  Biz özellikle 41 gün diyoruz. 41 gün dememizin de özeli bir nedeni var. Toplum arasında 40 gün tabiri vardır.  40 gün erkek kötü davranmaz , hal ve hareketlerine dikkat eder, ciddi empatilerden geçer, taciz ve tecavüze yeltenmez ise inanın o eşiği aşmış olacağız. Bu şekilde erkeklerin ıslah olması yolunda da çok önemli bir adım atılmış olacak’’ ifadelerini kullandı.

İHA

17:17
 // Boş işler müdürlüğü
Eşine şiddet uygulayan erkekleri ben de kınıyor ve lanetliyorum. Böyle saçma sapan eylemleri de tasvip etmiyorum. Tek çözüm, eşine şiddet uygulayan magandalar ve tecavüzcülerin hadım edilmesidir. Böylece maganda nesli kurutulmuş olur. Kesin ve net....
16 Nisan 2013 17:17
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler