YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sakın bu mesajı cevaplamayın!
Sakın bu mesajı cevaplamayın!
02 Ağustos 2014 11:39
Kargonuz teslim edilemedi, bilgilerinizi güncelleyin diye mesaj atan dolandırıcılar, geri dönüş yapıldığında bilgilerinizi ele geçiriyorlar.

İnternet ve telefon dolandırıcıları sınır tanımıyor. Hediye kazandınız, bedava tatil fırsatı, banka masraflarını geri alma, kredi kartı borcunu kapatma kısa mesajlarından sonra dolandırıcıların en yeni numarası kargo mesajı.

Son derece profesyonelce hazırlamış SMS'leri sahte bir kargo şirketi adıyla abonelere gönderen dolandırıcılar, bir takip numarası verip, "Kargonuz adresinize teslim edilememiştir, adres bilgilerinizi güncelleyin" diye kısa mesaj (SMS) gönderiyor.

İlk bakışta gerçek bir kargo şirketinden yollanmış gibi görülen mesajdaki numara arandığında, adres, TC vatandaşlık no'su, telefon numaraları gibi özel bilgileriniz dolandırıcıların eline geçiyor. Konuşmanın seyrine göre istenilen bilgilerin nitelik ve sayısı da artıyor.

Yasal yaptırım çok zor

Kimlik avcılarının eline düşen ve telefonu arayıp, bilgilerini kendi rızasıyla verenlerin sonradan yasal yolları kullanması da çok mümkün görünmüyor. Zaten kısa bir süre sonra SMS yollayan kargo şirketinin adı ve verdiği telefon numarası da değiştiği için çoğu kez takip etmek bile mümkün olmuyor.

Bu numaraları aramayın

Para tuzağı cevapsız arama yöntemi GSM abonelerinin çoğunun başına gelmiştir. Bazı numaralardan cevapsız çağrılar, tekrar arandığında faturalarda tatsız sürprizler oluşuyor. Türkiye'de canlı sohbet hatları yasaklandığından beri, hatlar Bulgaristan'a taşındı. Türkçe konuşan personel bulmakta zorlanmayan çoğu şirket işlerini artık "merdiven altı" olarak Bulgaristan'dan yürütüyor. Cevapsız çağırıya dönüş yapan abone ne olup bittiğini anlamadan astronomik telefon faturalarıyla yüz yüze geliyor.

Numaraları pazarlıyorlar

MOBİLSAD Başkanı Kubilay Erdoğan "Dolandırıcıların GSM numaranızı nereden bulduğuna gelince... Daha önce sizin mutlaka paylaştığınız bir kurumdan bunu elde ediyorlar ya da rastgele numara üretip bu şekilde şanslarını deniyorlar" dedi.

Bu yıl patladı

Kimlik avı internette kullanıcıları kandırmanın en kolay yollarından biridir. Kaspersky Lab verilerine göre 2014'tel bu olaylarda yüzde 18 artış var. 2013'te her ay ortalama 96 bin 609 adet yeni kimlik avcılığı belirlenirken, bu yıl aylık rakam 113 bine yükseldi.

12:54
 // TELESEKRETER
Valla benim teli 7/24 telesekretere yönlendirdim, kafam rahat. Hangi numara aramışsa sms geliyor. Tanıdık güvenilir numara ise geri dönüyorum. İstanbul menşeili numaralara ve şüpheli numaralara asla geri dönmüyorum. Kandil mesajlarını bile okumadan siliyorum. Zaten kopyala yapıştır türü kandil mesajları oluyor. İnsanlarımız bu derece duygu yoksunu....
02 Ağustos 2014 12:54
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler