YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sakarya'da gergin saatler
Sakarya'da Roman vatandaşlar ile mahalleli arasında arbede çıktı. Romanlar'ın mahallede oturan bir vatandaşı taşla darp etmesi ile büyüyen olayları Sakarya Valisi ile İl Emniyet Müdürü yatıştırdı.
Sakarya'da gergin saatler
02 Mayıs 2010 / 08:36 Güncelleme: 02 Mayıs 2010 / 08:47

Sakarya'nın Erenler ilçesinde üç gün önce kendisini darp ettiklerini ileri sürdüğü 7 kişiyi av tüfeğiyle yaralayan kişinin evini kundaklamak isteyen Roman vatandaşlar ile mahalle sakinleri arasında arbede çıktı. Roman vatandaşların mahalle sakinlerinden birini taşla darp etmesi üzerine büyüyen olaylar, Sakarya Valisi Hüseyin Atak ve İl Emniyet Müdürü Ali Bilkay'ın araya girmesiyle sakinleşti.

Yeni Mahalle'de 28 Nisan'da kendisini darp ederek bıçaklayan ve evini taşlayan bir grup Roman vatandaşın üzerine av tüfeğiyle ateş açarak 7 kişinin yaralanmasına neden olan M.K.'nın (41), serbest bırakıldıktan sonra güvenlik gerekçesiyle boşalttığı evi, bu akşam bir grup Roman vatandaş tarafından kundaklandı. Mahalle sakinlerinin ihbarı üzerine olay yerine gelen Sakarya Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri yangını büyümeden söndürdü. Bu sırada Roman vatandaşlar itfaiyecilere taşlarla saldırdı. Polisler havaya ateş açarak itfaiyecileri kurtardı.

İtfaiye ekiplerinin ayrılmasının ardından Küpçüler Mahallesi sakinleri yaşananlara tepki gösterdi. Olayın meydana geldiği evin çevresinde toplanan mahalle sakinleri, Roman vatandaşlarla tartıştı. Tartışma kısa sürede arbedeye dönüştü. Olayda mahalle sakinlerinden Necati Çelik (55), bir Roman vatandaş tarafından taşla darp edildi. Olayların daha da büyümesi üzerine mahalleye çok sayıda takviye ekip ve çevik kuvvet polisi sevk edildi. Polislerin gelmesinin ardından Roman vatandaşlar dağılırken mahalle sakinleri yaşananlara tepki gösterdi.

Kızgın mahalle sakinlerini dağıtmak isteyen çevik kuvvet ekibi müdahale edince kısa süreli arbede yaşandı. Olaylar Sakarya Emniyet Müdürü Ali Bilkay ve Erenler Belediye Başkanı Cavit Öztürk'ün araya girmesiyle yatıştırıldı. Sakarya Valisi Hüseyin Atak da mahalleye gelerek vatandaşlarla görüştü. Vali Atak, emniyet müdürü ve belediye başkanı ile birlikte mahallelinin Roman vatandaşlarla yaşadıklarını ileri sürdükleri sorunları dinledi

Mahalle sakinleri, evlerinin sürekli taşlandığını, okuldaki öğretmenlerinin darp edildiğini ve çocuklarını dışarı çıkarmaktan korktuklarını ifade ettiler. Sakarya Emniyet Müdürü Ali Bilkay, mahallede benzer olayların yaşanmaması için gerekli tüm önlemleri alacaklarını söyledi. Bilkay, mahallede bundan böyle sürekli bir ekibin bulunacağını kaydetti.

Vali Atak ise mahallede yaşanan gerginliğin kendisine bildirilmesi üzerine olay yerine geldiğini belirterek, "Akşam saatlerinde bana intikal eden olayda, mahallede bir evin taşlandığı daha sonra da yakılmaya çalışıldığı söylendi. Yangını söndürmeye gelen itfaiye aracına taş atılmış. Vatandaşlarımız olayı güvenlik güçlerimize bildirmişler. Olaya anında müdahale edildi. Buradaki mahalle sakinleri Roman vatandaşlarımızın bazı hareketlerinden şikayetçiler. Onların hepsini not ettik. Bakacağız, inceleyeceğiz. Herkes yasalar içinde kalması lazım. Yasal sınırlarla korunmak lazım. Bize intikal eden bir şey olursa, onların gereğini yaparız, müdahale ederiz. Bundan sonra güvenlik güçlerimizi fazla bulunduracağız. Gece devriyemizi fazlalaştıracağız. Bu tür olaylara meydan vermemeye çalışacağız" diye konuştu.
 OLAY
 28 Nisan da meydana gelen olayda E.A., Ş.A., Y.G., B.T., Ş.T., Y.T. ve Ş.T. isimli Roman vatandaşlarca darp edilerek bıçaklandığını iddia eden M.K., evini taşlayan grubun üzerine evin penceresinden pompalı tüfekle ateş etmiş, olayda 7 kişi yaralanmıştı. Yaşanan olayın ardından M.K. ile aynı evin alt katında kiracı olarak kalan yaşlı bir kadın, güvenlik gerekçesiyle evlerinden taşınmıştı.
Cihan

Küpçülerde yaşanan gergin olaylar
 // neoplan
Değerli yorumcumuz, her görüşe eşit mesafede durmakla birlikte; hakaret, küfür, aşağılama vb. içeren, toplumsal hassasiyetleri zedeleyici nitelikteki yorumları yayınlayamıyoruz. Kriterlerimize uygun olarak yeniden yorum yazmanızı diler, ilginize teşekkür ederiz......
03 Mayıs 2010 12:43
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler