YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sakarya şehitlerinden bininin daha mezarı bulundu
Sakarya şehitlerinden bininin daha mezarı bulundu
11 Ocak 2016 11:36
Sakarya Meydan Muharebesi'nde şehit düşen Mehmetçiklerden bininin daha mezarı bulundu.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürü Nurettin Taş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Sakarya Meydan Muharebesi'nin yapıldığı alanların, Bakanlar Kurulunun 29.12.2014 tarih ve 2014/7152 sayılı Kararı ile "Sakarya Meydan Muharebesi Tarihi Milli Parkı" olarak ilan edildiğini anımsattı. 

Taş, milli parkın en önemli kaynak değerlerinin, muharebelerin geçtiği birinci ve ikinci hat mevzileri ve şehitlerin defnedildiği alanlar ile anıtsal niteliği olan karargah binaları, köprüler ve istasyonlar olduğunu belirtti.

Milli parkta "jeoradarlar" ile şehitliklerin tespit edilmesine yönelik çalışmalar yapıldığını vurgulayan Taş, şöyle konuştu: 

"14 ayrı bölgeden oluşan Tarihi Milli Park'ta çalışmalar aralıksız devam etmektedir. Sahanın milli park olarak ilanından önce yalnızca 200 şehidin yeri bilinmekteydi ancak milli parkın ilanına yönelik etüd çalışmaları kapsamında 34 şehitlik alanı ve yaklaşık bin kadar şehidin yeri daha belirlendi."

"Mehmetçik Anıtı" yakında tamamlanıyor

Ankara- Eskişehir yol güzergahındaki "Mehmetçik Anıtı"nın devralındığını ve mevcut yapıları da içine alacak şekilde yeniden planlama yapılarak çalışmalara öncelikle anıtta başlandığını bildiren Taş, "Önümüzdeki aylarda tamamlanması hedeflenen çalışmalarda, anıtın bakımı, onarımı ve tarihi yansıtan rölyef çalışmaları devam etmektedir.

Bu alanlar aslına uygun olarak yenilenecek sahanın tarihsel önemi ortaya konulacak, tarihi ve doğal dokuyu koruyarak gelecek nesillere milli kültürün aktarılması sağlanacaktır" diye konuştu.

Plan ve projelerin hayata geçirilmesinden sonra ziyaretçi sayılarının giderek artmasının beklendiğini dile getiren Taş, şunları kaydetti: 

"Mangal Dağı mevkisinde kamelya, yağmur barınağı, bekçi kulübesi, mescit, tuvalet gibi tesis ve otopark yapımı çalışmaları devam etmektedir. Sakarya Köyü Şehitliği ile Mehmetçik Anıtı Kaidesi tadilat ve çevre düzenleme çalışmaları devam etmekte olup 2016 yılında tamamlanması planlanmaktadır."


AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler