YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Said Nursi'nin talebesi Abdullah Yeğin Hakk'a yürüdü
Bediüzzaman Said Nursi'nin talebelerinden Abdullah Yeğin, Cenab-ı Hakk'ın rahmetine kavuştu.
Said Nursi'nin talebesi Abdullah Yeğin Hakk'a yürüdü
07 Temmuz 2016 / 15:54 Güncelleme: 07 Temmuz 2016 / 16:02

Bediüzzaman Said Nursi'nin talebelerinden Abdullah Yeğin vefat etti.

Bir süredir tedavi gören Yeğin, düzelme yoluna girmiş ancak bayramda tekrar hastaneye yatırılmıştı.

Cenaze namazı ile ilgili bilgiler henüz netleşmedi.

Abdullah Yeğin Kimdir?

Abdullah Yeğin, 1924 yılında Kastamonu'ya bağlı Araç ilçesinin Kıyan köyünde dünyaya geldi. Öğretmen bir babanın oğlu olup Süleyman ve Ayşe çiftinin oğludur. Ailesi asırlar öncesinden Bağdat taraflarından göç edip Kastamonu'ya gelmiş ve Araç ilçesinin Kıyan köyüne yerleşmişlerdir.

Bediüzzaman Said Nursi ve Risale-i Nur'u tanıdıktan sonra ömrünü iman hizmetinde geçiren simalardan biridir.

Dindar bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Henüz orta okul öğrencisi iken Risale-i Nur'u tanımış ve arkadaşlarıyla birlikte sordukları soru, Risale-i Nur'un bir konusu olarak kayda geçmiştir.

Abdullah Yeğin ile birlikte Bediüzzaman'ı ziyaret eden gençler, “Muallimlerimiz Allah'tan bahsetmiyor. Bize Halıkımızı tanıttır” isteği üzerine, kendilerine geniş bir izahat yapıldığı gibi, soruları ve verilen cevap Risale-i Nur'un da bir konusu olarak kayda geçti.

Bediüzzaman Hazretlerini ziyaret eden Abdullah, önce öğretmeni tarafından azarlandı. Hakkında soruşturma yapıldı ve disiplin kuruluna verildi. Sorguya çekilerek ziyaret sebebi soruldu. O da dinini öğrenmek için gittiğini söyledi. Disiplin kurulu tarafından bir hafta okuldan uzaklaştırma cezası verildi.

Bediüzzaman Said Nursi tarafından Urfa'da hizmet etmek üzere görevlendirilmiş, bundan sonra askerlik hizmeti hariç buradan hiç ayrılmamıştır. Ancak, Bediüzzaman'ın vefatından sonra Urfa'da kalmasına izin verilmemiştir. 23 Mart 1960 tarihinden sonra ülkemizin değişik beldelerinde iman hizmetini devam ettirmiştir.

Etiketler:
bir son şahit daha hakka yürüdü..
 // hursit dilaver
ankara hacıbayramdaki kitapçı dükanından tanırdım kendini 85lerde.hatta o aralar yan komşu köşedeki kardeşler kitabevinde de rahmetli osman yüksel serdengeçtiyi görmüstüm. hastaydı kendisi..ömrü iman hi,zmeti ile geçti tabi. ilk nur talebelerinden olduğu için büyük babam ve babamı da çok iyi tanırdı.ne edelim. nur talebeleri imanla kabre girerler düstürü ile tatlı bir hüzün yaşayalım. allah rahmetiyle onu karşılıyacaktır ki bekleyenler arasında ne kadar iman erleri vardır.. son şahitlerdi.....
07 Temmuz 2016 Perşembe 16:58
 // Mutlu
Gidişi de mübarek günde oldu. Allah rahmet eylesin....
07 Temmuz 2016 16:46
Güzel insan
 // Rasim DUMAN
Hakikî "hizmet" ile dolu bir ömür yaşadı, hep Cenâb-ı ALLAH (C.C.)'ın rızasını gözetti, hep "emr-i mâ'rûf ve nehy-i ânil münker" yaptı ve nihâyet "hüsn-ü hâtime" ile, âhirete irtihâl eyledi. Rabbim rahmet ve mağfiret, mekânını Cennet ve bize de şefaatçi eylesin inşallah....
07 Temmuz 2016 Perşembe 16:20
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler