YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sahte peygamberler serbest
Sahte peygamberler serbest
12 Ağustos 2010 15:13
Çorum'da kendilerini Hızır ve İlyas Peygamber olarak tanıtan, cennetten yer ayarladıklarını söyleyerek 8 kişiden 20 bin lira değerinde altın ve para aldıkları iddiasıyla tutuklanan iki kişi serbest bırakıldı.

Çorum'da kendilerini Hızır ve İlyas Peygamber olarak tanıtarak 8 kişiyi dolandırdıkları iddiasıyla geçtiğimiz yıl tutuklanan iki kişi son duruşmada tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Çorum'daki ilginç dolandırıcılık olayı geçen sene Temmuz ayında meydana gelmişti. Kayseri'den gelerek kendilerini Hızır ve İlyas Peygamber olarak tanıtan Hakan Ö. (34) ile Orhan Ç. (31), cennetten yer ayarladıklarını söyleyerek 8 kişiden 20 bin lira değerinde altın ve para aldıkları iddiasıyla tutuklanmıştı.

Haklarında "Dini inanç ve duygularının istismarı suretiyle dolandırıcılık" suçlarından 42'şer yıl hapis cezası istemiyle Çorum Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açılan iki sanığın yargılanmasına devam edildi. Duruşmaya tutuklu sanıklar ile dolandırılan mağdurlar ve avukatları katıldı. Kendisini 'Hızır Peygamber' olarak tanıttığı iddia edilen Hakan Ö, seyyar olarak dini malzemeler satmak için Çorum'a geldiklerini söyleyerek, "Fakir olduğumuz için insanlar bize acıdı. Evlerine davet edenlere dini sohbetler yaptık. Bize yardım edip para verdiler. Alevi olduğumuzu söyleyince onlar da verdikleri yardımları istedi. Para ve diğer ziynet eşyalarını geri götüreceğim sırada polis tarafından gözaltına alındım." dedi.

Diğer sanık Orhan Ç. ise, hakkındaki suçlamaları kabul etmeyerek kendilerine iftira atıldığını öne sürdü. Mağdurlardan Safure T, yaşadığı olayı şöyle anlattı: "Kendilerini peygamber olarak tanıttılar. 8 kişiyi bir odaya toplayıp Kuran-ı Kerim'e el bastırdılar. 'Size şefaat edeceğiz, cennetten yer vereceğiz' dediler. Daha sonra bizlerden kendi hizmetleri için para istediler. 'Allah rızası için neyiniz varsa ver' dediler. Ben de belediye otobüslerine bindiğim ücretsiz kartımı bile verdim"

Yaklaşık 1 yıldır tutuklu bulunan Hakan Ö. ile Orhan Ç, aldıkları para ve altınları teslim etti. Bunun üzerine mahkeme heyeti 'suçun vasfının lehe dönüşme olasılığı, delillerin toplanmış olması' nedeniyle 2 sanığın tutuksuz yargılanmalarına karar verdi. Sahte Peygamber davası karar için ertelendi.
Cihan

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler