YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sağanak hayatı felç etti
Sağanak hayatı felç etti
24 Haziran 2010 08:04
İstanbul ve Kocaeli'de dün akşam saatlerinden itibaren etkili olan sağanak yağış nedeniyle bir çok işyeri ve ev sular altında kaldı. Evlerinde mahsur kalan bazı vatandaşları itfaiye kurtardı.

İstanbul'da akşam saatlerinden itibaren etkili olan sağanak yağış nedeniyle Tuzla'da bir çok ev ve işyerini su bastı.

Alınan bilgiye göre, yağışlar nedeniyle Tuzla'daki Aydınlı, Şifa, İstasyon ve Mimar Sinan mahallesinde çok sayıda bodrum ve giriş katlarında bulunan ev ve iş yerleri su altında kaldı.

Su baskınları nedeniyle evlerinde mahsur kalan bazı vatandaşlar, itfaiye ekipleri tarafından kurtarıldı.

Evlerini su basan vatandaşların bazıları kendi imkanlarıyla kovalarla su tahliye çalışması yaparken, itfaiye ekiplerinin ulaştığı adreslerde de motopomp yardımıyla evlere giren su boşaltıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) yetkilileri, yağışların özellikle Şifa Mahallesinde bulunan ev ve iş yerlerinde su baskınlarına neden olduğunu belirterek, burada 42 adresin sular altında kaldığını bildirdi.

Yağışlar nedeniyle ev ve araçlarında mahsur kalan 18 kişinin itfaiye ekipleri tarafından kurtarıldığını belirten yetkililer, İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ), İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ve Yol Bakım Müdürlüğü ekiplerine bağlı 26 araç, 58 motopomp ve 76 personelin görev yaptığını kaydetti.

AKOM yetkilileri yağışların sabaha doğru İstanbul'un Avrupa Yakasında etkili olmasının beklendiğini bildirdi.

Bu arada, E-5 Karayolu Bayramoğlu mevkisi İstanbul ve Ankara istikameti yağış nedeniyle uzun süre kapalı kalırken, yolda mahsur kalan vatandaşlar itfaiye ekipleri tarafından kurtarıldı.

Yağmur sularının çekilmesiyle yolda kalan araçlar çekici yardımıyla kaldırıldıktan sonra E-5 Karayolu trafiğe açıldı.

KOCAELİ

Kocaeli'nin Gebze ve Çayırova ilçelerinde su baskını nedeniyle evlerinde mahsur kalan vatandaşlar, itfaiye ekiplerince kurtarıldı.

Gebze'deki Mevlana, Gaziler, Beylikbağı, Adem Yavuz, Köşklüçeşme, Mimar Sinan, Güzeller, Şifa ve Arapçeşme mahallelerinde su baskını sonucu evlerinde mahsur kalan vatandaşları itfaiye ekiplerinin kurtardığı bildirildi.
Özellikle Şifa Mahallesi'ndeki bir çok ev ile bazı fabrikaların boşaltıldığı ifade edildi.
İstanbul ve Kocaeli Büyükşehir Belediyelerinden de bölgeye itfaiye ekiplerinin gönderildiği kaydedildi.
Suların çekildiği bazı mahallelerde ise motopomplarla suları tahliye çalışmalarına başlandığı, Darıca ve Çayırova'da da itfaiye ekiplerinin çalışmalarına devam ettiği bildirildi.

Bu arada, D-100 Karayolu'nda Bayramoğlu mevkisinde su baskını sonucu araçlarında mahsur kalan bazı vatandaşlar itfaiye aracından uzatılan merdivenle kurtarıldı.
Bölgede itfaiye ekiplerinin yaptığı çalışmaların ardından yol ulaşıma açıldı. Balçıkla kaplanan yolu temizleme çalışmalarının devam ettiği, ulaşımın ise kontrollü olarak sağlandığı kaydedildi. Bu arada, yol kenarlarında bazı ağaçların devrildiği bazılarının ise dallarının kırıldığı görüldü.

Tuzla ve Çavırova ilçeleri arasından geçen Sazlık Deresi'nin taşması sonucu ise Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü Merkez Yerleşkesi'ndeki (GYTE) binalara yaklaşık yarım metre su doldu.
Laboratuvarların büyük çapta hasar gördüğü yerleşkede bulunan bazı binalarda mahsur kalanları kurtarma çalışmaları ise sürüyor. 

GYTE Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Serhat Erat, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu ay başında GYTE'de yaşanan su baskınından 3-4 kat daha fazla bir zararın söz konusu olduğunu ve yerleşkede elektriklerin olmadığını söyledi.
 Erat, binalarda çalışma yaparken mahsur kalan bazı asistanların itfaiye ekiplerince kurtarılmaya başlandığını kaydetti.
AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler