YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sabiha Gökçen’e ikinci pist yapılacak
Sabiha Gökçen’e ikinci pist yapılacak
17 Mayıs 2015 10:08
DHMİ Genel Müdürü Yıldırım, Sabiha Gökçen Havalimanı’na ikinci pist yapılması için geçen yıl ihaleyi kazanan YSE Yapı firması ile sözleşme imzalanacağını duyurdu. Yıldırım, “Uçaklar bekliyor, ikinci pist şart” diye konuştu

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü Serdar Hüseyin Yıldırım, Sabiha Gökçen Havalimanı'na ikinci pist yapılması için geçen yıl yapılan ihaleyi kazanan YSE Yapı firması ile sözleşme imzalanacağını belirtti. Yıldırım, yaptığı açıklamada, Savunma Sanayi Müsteşarlığı tarafından yönetilen Sabiha Gökçen Havalimanı'nın hava trafiğinin DHMİ tarafından kontrol edildiğini anımsatarak, Savunma Sanayi Müsteşarlığı ile yapılan protokolle söz konusu havalimanına ikinci pist yapılması için geçen yıl ihale yaptıklarını anlattı. İhaleyi, geçerli olan teklifler içinde en düşük teklifi veren YSE Yapı firmasının kazandığını belirten Yıldırım, ihale sonucuna bir firma tarafından yapılan itirazın Kamu İhale Kurumu tarafından reddedildiğini kaydetti.

SÖZLEŞME İMZALANACAK

Kazanan firmayla yakında sözleşme yapılacağını anlatan Yıldırım, “Yönetim Kurulumuz bu konuyla ilgili gerekli çalışmayı yapıp karar aldı. Önümüzdeki günlerde İhaleyi kazanan YSE Yapı firması ile sözleşme imzalanacak ve süreç hızlı bir şekilde devam edecek” dedi. Sabiha Gökçen Havalimanı'na ikinci pist yapımının gecikmemesi gerektiğini dile getiren Yıldırım, söz konusu pistin paralel olarak yapılacağını kaydetti.

PİSTİN ACİLİYETİ VAR

Yıldırım, “Bunu geciktirmek istemiyorum. Çünkü İstanbul şu anda uçak trafiği konusunda sıkıntılı. Uçaklar iniş ve kalkış için beklemek zorunda kalıyorlar. İki havalimanımız içinde bu geçerli. Bu nedenle ikinci pistin hızlı bir şekilde yapılması gerekiyor” diye konuştu. İşin doğru bir şekilde yapılmasının önemli olduğunu bildiren Yıldırım, gecikmenin maliyetinin çok daha yüksek olduğunu kaydetti. Atatürk ve Sabiha Gökçen havalimanlarında uçak ve yolcu sayısının daha da yukarı çıkacağını ifade eden Yıldırım, yoğunluktan dolayı slot (iniş-kalkış aralığı) veremediklerini söyledi.

YENİ TEDBİRLER YOLDA

İstanbul'da hava trafiğinin yoğunluğu nedeniyle uçakların iniş ve kalkış sırasında beklememeleri için yeni tedbirlerin de düşünüldüğünü ancak hava trafiği noktasında limitleri daha fazla zorlamanın pek mümkün olmadığını anlatan Yıldırım, “Yerdeki fiziki imkanlar pist, taksi yolu, apron, park yerleri bir limite gelmiş durumdayız"diye konuştu

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler