YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sabah namazına uyanabilmek için tavsiyeler
Sabah namazına uyanabilmek için tavsiyeler
15 Nisan 2014 19:00
Çoğu kimse için sabah namazına uyanması ve namazı kılması çok zordur. İşte sabah namazına uyanmanız için göz önünde bulundurmanız gereken önemli noktalar;

Ebû Züheyr Umâre İbni Ruveybe radıyallahu anh Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem'i şöyle buyururken işittiğini söyledi: "Güneş doğmadan ve batmadan önce namaz kılan bir kimse cehenneme girmeyecektir." Resûl-i Ekrem bu sözüyle sabah ve ikindi namazlarını kastetmişti.

HABERİN GALERİSİ İÇİN TIKLAYINIZ

Çoğu kimse için sabah namazına uyanması ve namazı kılması çok zordur. İşte sabah namazına uyanmanız için göz önünde bulundurmanız gereken önemli noktalar;

1- Sabah namazının önemi - "Güneşin batıya yönelmesinden gecenin kararmasına kadar namaz kıl. Sabah namazını da (kıl). Şüphesiz sabah namazı şahid olunandır" [17:78]

2- Sabah namazının kaçırılmasıyla ilgili bazı uyarılar - "Münafıklara sabah ve yatsı namazından daha ağır gelen hiçbir namaz yoktur. İnsanlar bu iki namazda ne kadar çok ecir ve sevap olduğunu bilselerdi, emekleyerek de olsa cemaate gelirlerdi." [Buhari] | “Her kim sabah namazını kılarsa Allah’ın himayesine ve koruması altına girmiştir. Allah bu korumasına karşılık sizden bir şey de istememektedir.” [Tirmizi]

3- Sabah namazına uyanabilmek için bazı adımlar - Çok farklı ve kişiden kişiye değişir bunlar. Burada bilmeniz gereken şey; sizi namaza uyanmamız için engelleyen şeyin ne olduğunu bilmeniz.

4- Fiziksel hazırlıklar - a)Erken uyumak b)Elinin ulaşamayacağı yerde alarm kurmak c)Gece tuvalete kalkabilmek için çok fazla su içmek d)Sizi sabah namazına uyandıracak aileden veya arkadaşlardan birisiyle anlaşmak.

5- Zihinsel hazırlıklar - a)Yatmadan önce kendinin abdest alıp, namaz kıldığını hayal etmek. b)Sabah namazında Allah ile bir randevun olduğunu kendine birkaç kez söylemek c)Sabah alarm çaldığında bunu ertelememen gerektiğini kendine söylemen gerekiyor.

6- Ruhsal hazırlıklar - a) Kalbini sabah namazının önemi, sevgisi ve onu kaçırmanın korkusuyla doldurmak. b)Sabah namazına seni uyandırması için Allah'a çok fazla dua edip yalvarmak c) Kaçırılan namaz için gerçekten çok üzülmek ve akla geldiği ilk anda telafi etmek d)Başka hatalardan ve günahlardan uzak durmak, tevbe etmek ve Allah'tan tevfik istemek.

Allah; bizleri, kolay bir şekilde sabah namazına uyanmayı ve sürekli namaz kılmayı nasip ettiği insanlardan eylesin. Amin.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler