YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Saatler ne zaman geri alınacak? Saat hangi gün geri alınacak?
Saatler ne zaman geri alınacak? Saat hangi gün geri alınacak?
03 Kasım 2015 23:02
Saatler ne zaman geri alınacak? Yaz saat uygulaması kısa süre sonra bitiyor. 2015'te kış saati uygulamasının tarihi son anda değişti. 1 Kasım Genel Seçimleri nedeniyle saatler geri alınamadı. Saatler ne zaman geri alınacak?

Türkiye, kış saati uygulamasına geç geçiyor. Bu yıl saatler ne zaman geri alınacak?  Kış saat uygulamasına dahil olan ülkeler 8 gün önce saatlerini bir saat geri aldı. Türkiye'de yaz ve kış olmak üzere iki saat dilimi kullanıyor fakat Türkiye seçimler nedeniyle saatleri geri alamadı. Seçimler dün sona erdi. Saatler ne zaman geri alınacak? 

Normalde kış saati uygulamasına 25 Ekim Pazar günü geçilmesi gerekiyordu. Ancak dün yapılan erken seçimler nedeniyle kış saati uygulaması 8 Kasım pazar gecesine ertelenmişti. Türkiye'de saatler 8 Kasım 2015 pazar gece saat 04.00'te geri alınacak. 

TELEFONLAR SAATLERİ GERİ ALMIŞTI

Ülkemizde saatlerin dünya ülkelerinden daha geç geri alınacak olması, elektronik cihazlarda karışıklıklara neden olmuştu. 

Özellikle akıllı telefonlar, otomatik saat güncelleme özellikleri nedeniyle kullanıcılar farkında olmadan saatleri 1 saat geri almıştı. 

SAATLER NEDEN GERİ ALINIYOR?
 

Bakanlar Kurulu kararıyla yaz saati uygulaması kapsamında gün ışığından daha fazla yararlanmak ve elektrik tasarrufu için saatler 29 Mart'ta 03.00'ten itibaren bir saat ileri alınmıştı.

Karara göre, 25 Ekim'de yaz saati uygulamasının sona ermesi ve saatlerin 04.00'ten itibaren bir saat geri alınması gerekiyordu.

Yeni düzenleme doğrultusunda, bu yıl yaz saati uygulaması 1 Kasım'daki genel seçim nedeniyle 8 Kasım'da sona erecek ve saatler 04.00'ten 03.00'e alınacak.

 

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler