YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Saatler ne zaman geri alınacak? Hangi gün geri alınacak? 2016
Saatler ne zaman geri alınacak? Hangi gün geri alınacak? 2016
30 Ağustos 2016 08:02
Saatlerin geri alınacağı tarih yaklaşıyor. Saatler ne zaman geri alınacak? Yaz saat uygulaması bitecek kış saat uygulaması başlayacak. 2016'da kış saati ne zaman? Saatlerin ne zaman geri alınacağı belli oldu mu?

Türkiye, kış saati uygulamasına kısa süre sonra geçecek.  Bu yıl saatler ne zaman geri alınacak?  Kış saat uygulamasına dahil olan ülkeler daha önce saatlerini geri alıyor... Türkiye'de yaz ve kış olmak üzere iki saat dilimi kullanıyor .Saatler ne zaman geri alınacak?

Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla 27 Mart 2016 tarihinde 03.00’ten itibaren 1 saat ileri alınan saatlerin ne zaman geri alınacağı merak ediliyor. Peki 2016 yılı saatler ne zaman geri alınacak? Kış saati uygulaması ne zaman başlıyor? 2016 kış saati uygulaması ile ilgili merak edilen soruların yanıtına haberimizden ulaşabilirsiniz...

SAATLER NE ZAMAN GERİ ALINACAK?

Türkiye'de, 1925'te çıkarılan Günün Yirmi Dört Saate Taksimine Dair Kanuna dayalı olarak uygulanan yaz saati uygulaması, 30 Ekim 2016 Pazar günü sona erecek ve saatler 04.00'ten itibaren 1 saat geri alınacak.

Türkiye'de yaz saati uygulaması ilkbaharda başlıyor ve sonbaharın ortasında bitiyor. Böylece 7 ay süresince ileri saat uygulaması yapılıyor. Saat değişiminden beklenen fayda ve tasarruf yaz saati uygulamasında gerçekleşiyor. Bütün bu değişimler, AB'deki saat düzenlemesine paralel yapılıyor.

YAZ SAATİ - KIŞ SAATİ UYGULAMASI NEREDEN ÇIKMIŞTIR?

Her yıl değiştirdiğimiz Yaz saati uygulamasının temelleri Benjamin Franklin'e kadar dayanmaktadır.

Amerikalı politikacı ve fizikçi olan Benjamin Franklin'in, ortaya attığı bu projenin ilk hali saatlerin 20 dakika ileri-geri alınmasıdır. Fakat bu durum altı yıl sonra, yani 1916 yılında 20 dakikadan bir saate çıkarılmıştır.

TELEFON SAATİNİ AYARLAMAYI SAKIN UNUTMAYIN

Otomatik saat seçili olan telefonlar saatleri otomatik olarak geri alacak.

Fakat manuel uygulama kullanıyorsanız Kış saati uygulamasına geçiş sırasında mutlaka Android ve iPhone'larda saat ayarı yapmanız gerekiyor.

iPhone için;

Sırasıyla Ayarlar > Genel > Tarih ve Saat > bölümüne girin. Ardından "Otomatik Ayarla" özelliğini devredışı bırakın ve manüel olarak saatini geri alın

Android için;

Sırasıyla Ayarlar > Tarih ve Saat bölümüne girin. Yeni ekranda yer alan "Otomatik tarih ve saat" ile "Otomatik saat dilimi" ayarlarını pasif konuma getirin ve manüel olarak saatini geri alın

Saatler neden geri alınıyor?

Başta AB ülkeleri olmak üzere birçok ülke yaz saati ve kış saati uygulamasını kullanıyor. Bunun birincil sebebi elektrik tasarrufu sağlamak

Ne kadar elektrik tasarrufu sağlıyor?

Toplamda 7 ay süren yaz saati uygulaması ile birçok etkene bağlı olmakla birlikte yaklaşık 800 milyon-1 milyar kilovat saat arasında elektrik tasarrufu yapıldığı tahmin ediliyor.

Bu tasarruf miktarı orta ölçekli bir hidroelektrik santralin yıllık üretimine karşılılık geliyor. Bu oran kuşkusuz Türkiye için çok önemli bir hal alıyor. Bu yüzde Türkiye'de bu uygulama 1925 yılında beri kullanılıyor. Türkiye'nin AB'ye uyum süreci uygulamanın devamındaki en önemli etken durumunda bulunuyor.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler