YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Saatler ileri alındı mı? Şu anda saat kaç? 27 Mart 2016
Saatler ileri alındı mı? Şu anda saat kaç? 27 Mart 2016
27 Mart 2016 08:33
Saatler ileri alındı mı, saatler ne zaman ileri alınacak gibi soruları sormanın zamanı sona eriyor. Saatler gece yarısından itibaren ileri alındı. Peki şu anda saat kaç? Saat kaçı gösteriyor?

Saatler ileri alındı mı? Şu anda saat kaç? Türkiye pek çok dünya ülkesiyle beraber yaz saati uygulamasına geçiyor.  Uygulama gün ışığından daha fazla faydalanmak amacıyla yapılıyor. Yaz saati uygulaması cumartesi mi pazar günü mü?

Saatlerin yaz saati uygulamasıyla birlikte ileri alınması, birçok karmaşayı beraberinde getiriyor. Bu gece yarısından itibaren saatler bir saat ileri alınıyor. Kış saat uygulaması sona eriyor ve yaz saati uygulamasına geçiliyor. Peki şu anda saat kaç? Şu an saat kaçı gösteriyor? 

Yaz saati uygulamasıyla ile geceler kısalıyor gündüzler uzuyor. Saat uygulamasının değişmesi birçok noktada karışıklık çıkarıyor. Özellikle telefon ve bilgisayar kullanıcıları saatlerde büyük karışıklık yaşıyor. 

Saatiniz manuel ise bu gece (26 Mart Cumartesi'yi 27 Mart Pazar'a bağlayan gece)  saat 03:00'ten itibaren akrep'i 1 saat ileri alabilirsiniz.  Eğer bilgisayarınız ve akıllı telefonlarınızın saat ayarı otomatik ise, saat 03:00'ten itibaren otomatik olarak bir saat ileri alım yapacak, kendinizin tekrar ileri almasına gerek yok. 

Eğer telefonlarınız ve bilgisayarlarınızda manuel saat seçimi var ise saat 03:00'ten itibaren kendinizin saati bir saat ileri almanız gerekmekte.

Tüm dünyada 27 Mart'tan itibaren saatler ileri alınacak ve yaz saati uygulamasına geçilecek. Şimdi saat kaç? Türkiye'de saat kaç? Detaylar haberimizde! Yaz saati uygulaması başlıyor! artık saatleri ileri alma işlemini yapma yani yaz saati uygulamasına geçme vakti geldi. Gün ışığından daha fazla yararlanılmasını sağlayan yaz saati uygulamasına 27 Mart 2016 Pazar (cumartesiyi pazara bağlayan gece) saat 03.00′te geçilecek. Yani saatler 03.00′ü gösterdiğinde saatler 1 saat ileri alınacak ve böylelikle saat 04.00 olmuş olacak. Yaz saati uygulamasına geçildiğinde vatandaşlar 1 saat az uyumuş olacak. 

ŞUAN SAAT KAÇ İŞTE CEVABI

Yaz saati uygulamasına dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi Türkiye’de de geçilecek. Bu uygulama ile birlikte saatler 1 saat ileri alınacak. Uygulamanın hayata geçmesi ile birlikte gün ışığından daha fazla yararlanılacak ve bu sayede enerji tasarrufu yapılacak. 

NAMAZ VAKİTLERİ DEĞİŞECEK Mİ?

Saatlerin ileri alınması ile birlikte namaz vakitleride değişecek. Şuan geçerli olan ezan saatlerinden bir saat ileri olarak değişecek. Örneğin 12:16  olan öğlen vakti ezanı 13:16 olarak değişecek.

MEMURLARIN ÇALIŞMA SAATLERİ DE DEĞİŞECEK

Gün ışığından sabahları daha az, öğleden sonra daha fazla yararlanmak ve elektrik tasarruf yapabilmek amacıyla geçilecek olan yaz saati uygulaması memurların mesai saatlerinde de değişime neden olacak. Kış saati uygulamasıyla birlikte memurların mesai saatlerini 08.00-12.00 ile 12.30-16.30 olarak belirleyen İstanbul Valiliği, yaz saati uygulamasıyla birlikte çalışma saatlerini 08.30-12.00 ile 13.00-17.00 olarak düzenledi. 28 Mart Pazartesi gününden itibaren uygulamaya geçilecek olan yeni mesai saatleri kış saati uygulamasına kadar geçerli olacak.

AKILLI TELEFONLAR KULLANANLAR NE YAPACAK 

Akıllı telefon kullananların ise telefonları saat ayarları kısmından güncellemelerini otomatik olarak değil de analog olarak yapmaları daha sağlıklı olarak görülüyor.

YAZ - KIŞ SAATİ UYGULAMASI NEDİR?

Geçmişi birkaç asır öncesine dayanan yaz ve kış saati uygulaması fikri, Amerikalı politikacı ve fizikçi Benjamin Franklin’e aittir. Benjamin, pek çok konunun yanı sıra elektrikle de uğraşmış ve çeşitli icatlarıyla tanınmıştır. Yaz ve kış saati uygulaması da onun bu parlak fikirlerinden biridir. Yazın saatlerin bir saat ileri, kışın ise saatlerin bir saat geri alınmasının tek nedeni gün ışığından daha fazla yararlanarak elektrikten tasarruf etmektir.

Yaz ve kış saati uygulaması fikrinin farklı sahipleri olduğu öne sürülsede bilinen en sağlam bilgi Benjamin Franklin’nin düşüncesini bir gazetede dile getirdiğidir. Benjamin’in bu fikrinden sonra 1910 yılında yasalaşan yaz ve kış saati uygulaması, 1916 yılında 20 dakikadan bir saate çıkarılmıştır.

Milyonlarca kişinin 1 saatliğine de olsa elektriği kullanmaması çok büyük tasarruf sağlar. Bu yüzden her yıl düzenli olarak bahar başlangıcında yaz saat uygulamasına, sonbaharda ise kış saat uygulamasına geçilir.

SEÇİM NEDENİYLE ERTELENMİŞTİ

Hatırlanacağı gibi kış saati uygulamasına Türkiye diğer ülkelerden sonra girmişti. 1 Kasım seçimleri sebebiyle saatlerin geri alınması gecikmeli yapılmış bu da karmaşa yaşatmıştı.

İŞTE ŞU ANDA SAAT KAÇ SORUSUNUN CEVABI

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler