YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Saatler 7 Kasım'da mı 8 Kasım'da mı geri alınacak?
Saatler 7 Kasım'da mı 8 Kasım'da mı geri alınacak?
03 Kasım 2015 22:43
Bu sene saatlerin geri alınması tam bir muammaya döndü. Zamanında geri alınmayana saatler, büyük karışıklığa neden oldu. Peki saatler ne zaman geri alınacak? Saatler 7 Kasım'da mı 8 Kasım'da mı geri alınacak?

Kış saat uygulamasını kullanan ülkeler, geçtiğimiz hafta saatlerini bir saat geri aldı. Yaz ve kış saat uygulamasını kullanan Türkiye ise seçimler nedeniyle kış saat uygulamsına geçemedi. Türkiye'de saatler ne zaman geri alınacak?  Saatler 7 Kasım'da mı 8 Kasım'da mı geri alınacak?

Yapılan yeni düzenleme ile, bu yıl yaz saati uygulaması 1 Kasım’da yapılacak genel seçimler sebebi ile 8 Kasım’da sona erecek ve saatler 04.00’ten 03.00’e geri alınacak.

Yapılan yeni düzenleme doğrultusunda, bu yıl yaz saati uygulaması 1 Kasım’da yapılacak genel seçimler nedeniyle 8 Kasım’da sona erecek ve saatler 04.00’ten 03.00’e alınacak.

TELEFONLARDA SAAT AYARI NASIL YAPILIR?

Kış saati uygulamasına geç geçmemiz dolayısıyla telefonlar kendini 25 Ekim sabahı geri almış olacak. Bunun önüne geçmek için ise Android ve iPhone’larda saat ayarı yapmanız gerekiyor.
iPhone için;
Önce Ayarlar>Genel>Tarih ve Saat> bölümüne girin. Ardından “Otomatik Ayarla” özelliğini devredışı bırakın.
Android için;
Ayarlar>Tarih ve Saat bölümüne girin. Yeni ekranda yer alan “Otomatik tarih ve saat” ile “Otomatik saat dilimi” ayarlarını pasif konuma getirin.

BİLGİSAYARDA SAAT AYARI NASIL YAPILIR?

Cihazlar bu duruma hazır değil. Ancak Microsoft, bugünden bu özel duruma çözüm bulmak adına ufak bir güncelleme yayınlamış durumda. Güncellemeyi indirdiğinizde 25 Ekim’de Windows PC’ler saatleri otomatik olarak geri almayacak ve 8 Kasım’da bunu yapacak.

Güncelleme Windows 10 haricinde diğer işletim sistemlerinde otomatik olarak indirilmediğinden sizin manuel şekilde güncellemeyi kurmanız gerekiyor.

Ancak güncelleme dışında siz de bilgisayarınızın saatleri otomatik olarak geri almasını engelleyebilirsiniz. Bunun için Tarih ve Saat ayarlarına girip ‘Gün ışığından yararlanma saati için otomatik olarak ayarla’ özelliğini devredışı bırakın. Ancak bu ayarı 24 Ekim akşamı yapmayı unutmayın; öncesinde yaparsanız saatin kendini bir saat geri aldığını fark edeceksiniz. Günlük akışınızı bozmaması açısından bu işlemi 24 Ekim akşamı yapmanızda fayda var.

8 Kasım günü geldiğinde tekrar bu ayarı etkin hale getirebilirsiniz.

''ALARMDAN DOLAYI GEÇ UYANDIM''
 
Saatlerin otomatik olarak bir saat geri alındığını belirten Hasan Kemer, “Haberimiz yoktu. Sabah saat 8 dediler. Biz saati 7 diye biliyoruz. Cep telefonumun saati otomatik geri alınmış. Dolayısıyla alarmdan dolayı geç uyandım. Şu anda kimsenin haberi yok” dedi. 
 
Telefona göre kalktıklarını ifade eden Emre Us, “Cep telefonu dünya saatine göre geri aldığı için biz de geç kalktık. Müşteriler de geç kalktığı için biz de geç kalktık” diye konuştu. 
 
''İŞE 1 SAAT GEÇ GİTTİM''
 
Normalde sabah kalktığı sırada havanın karanlık olduğunu dile getiren Veysi Maksan, “Ama bugün kalktığımda hava aydınlık olmuştu. Bir saat geç kaldım. Normalde 06.30’da geliyordum. Saat 07.30’da işe geldim” ifadelerini kullandı. 
 
Bazı vatandaşlar, saatlerin geri alınmayacağını önceden bildikleri için zamanında uyandığını anlatırken, bir vatandaş ise saatlerin geri alınmaması sebebiyle tepki gösterdi.

VATANDAŞLAR SABAH ŞOKU YAŞADI

Bu sabah ise pek çok vatandaş, cep telefonlarının saatleri otomatik olarak 1 saat geri alması nedeniyle büyük şaşkınlık yaşadı. Özellikle bazı otobüs duraklarında yoğunluk olduğu, vatandaşların geç kaldıklarını söylediği görüldü.
 
 

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler