YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Saat kaçta geri alınacak 08 Kasım 2015
Saat kaçta geri alınacak 08 Kasım 2015
03 Kasım 2015 23:10
8 Kasım'da saatler saat kaçta geri alınacak? Günler kısalıyor ve saatlerin geri alınma zamanı giderek yaklaşıyor. 08 Kasım 2015'te saatlerin saat kaçta geri alınacağı merak ediliyor.

8 Kasım pazar günü saat 04.00'den itibaren bir saat geri alınmasına karar verildi. 

Saatler ne zaman geri alınacak? Seçimler nedeniyle geri alınması ertelenen saatler Türkiye'de büyük karışıklığa neden olmuştu. Sabah saatlerinde kalkan vatandaşlar saatlerin geri alınıp alınmaması konusunda tereddüt yaşarken herkes Google'da “ Saatler ne zaman geri alınacak?" diye arattı.

Yaz saati uygulaması nedir?

Yaz saati uygulaması (YSU) herhangi bir ülkede veya bölgede gün ışığından, sabahları daha az, öğleden sonra daha çok yararlanmak üzere, periyodik olarak, saatlerin belirli bir miktarda değiştirilmesidir. Genellikle, bu uygulama kapsamında saatler ilkbahar başlangıcında bir saat ileri, sonbaharda ise bir saat geri alınır. Çağdaş yaz saati uygulaması ilk defa 1895 yılında Yeni Zelandalı bir böcekbilimci olan George Vernon Hudson tarafından önerildi. O günden sonra birçok ülke bu uygulamayı benimseyerek kullanmaya başladı. Bununla birlikte, yaz saati uygulamaları ülkeler arasında farklılık gösterebilir. Ülkemizde de he sene yaz saati uygulaması yapılmakta ve sonbaharda normal saate geri dönülmektedir.

Yaz saati uygulamasıyla saatlerin 1 saat ileri alınması 28 Mart cumartesiyi 29 Mart pazara bağlayan gece yapılacak. Saatler 29 Mart'ta saat03.00'da 04.00'a alınacak.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler