YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rüzgar Erkoçlar’dan etkilenip cinsiyet değiştirdi
Rüzgar Erkoçlar’dan etkilenip cinsiyet değiştirdi
07 Haziran 2013 18:34
Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde başarılı bir ameliyat geçirerek erkekliğe adım atan F. Y., Rüzgar Erkoçlar’ın kendisine cesaret verdiğini söyledi.

Rüzgar Erkoçlar’ın medyada yer alması sayesinde kendisine bir cesaret geldiğini kaydeden F. Y., “Rüzgar ağabeyime de hayatında başarılar diliyorum” dedi.

3 buçuk yıldır cinsiyet değişikliği için tedavi gördükten sonra Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Hüsamettin Top ve ekibi tarafından 5 saatlik süren bir operasyon sonrası cinsiyet değiştirerek erken olan 25 yaşındaki F. Y., ailesinin kendisine bu konuda maddi ve manevi çok destek verdiğini söyledi. Kendisi gibi cinsiyet değiştirmek için sırada birçok kişi olduğunu ifade eden F. Y., “Bu tür ameliyatları devletin karşılamasını istiyorum” dedi.

“Kız kıyafetleri giymemek için eğitimimi yarım bıraktım”

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Bölümü’nde tedavi gören F. Y., kendisini iki yaşından bu yana erkek gibi hissettiğini belirterek, “Bu psikolojik olarak mı bilmiyorum. Yaş ilerledikçe daha çok baskı oldu. Okula sırf bunun yüzünden gidemedim. Ortaokul mezunuyum. Etek, kız kıyafetleri giymek istemedim. Psikolojim gerçekten çok bozuktu. Birinci sınıftayken bir kızdan çok hoşlandım ama kendim tam emin olamadım. Neden ben başka kızlar gibi bir erkeklerden değil de kızlardan hoşlanıyorum diye çok düşündüm. Hep kafamda bu soru işareti vardı” dedi.

Tedavi süresi boyunca ailesinin kendisine maddi ve manevi destek olduğunu da ifade eden F. Y., “Onlar olmasaydı belki ben buraya kadar gelemezdim. Onları çok seviyorum. Arkadaşlarım, hocalarım çok önemli. Onların dualarıyla başarılı operasyonlar geçirdim. Arkadaşlarımız da hayatı güzel yaşamak isterler. Böyle sorunlar olunca onların da psikolojileri bozuldu. Devletimiz bana yardım etti. Sade bana değil arkadaşlarımıza da yardım edecek. Sadece bu ameliyatları SGK’nın karşılamasını istiyorum” dedi.

“Rüzgar ağabeyim cesaretlendirdi”

Son olarak kendisi gibi cinsiyet değiştiren ve daha sonra Rüzgar adını alan Nil Erkoçlar’a da mesaj gönderen F. Y., “Rüzgar ağabeyimizden cesaretlendim. Gazetelere çıktı, haberler oldu. Beni de sevindirdi. Mutluyum. Ona da başarılar dilerim hayatında” dedi.

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Hüsamettin Top ise bu tür cinsiyet değiştirme ameliyatlarının birden çok aşama ile gerçekleştirildiğini belirterek, “Bunların son safhası olan dış genital organ yapılması ameliyatını gerçekleştirdik. Başarılı bir şekilde sonuçlandırdık. Şu anda sağlıklı bir şekilde hastayı takip etmekteyiz” dedi.

Top ayrıca, cinsiyet değiştirmeye karar veren bir hastanın 6 yıllık süreci geçirmek zorunda olduğunu sözlerine ekledi.

25 yaşındaki F. Y.’nin önümüzdeki günlerde hastaneden taburcu edileceği öğrenildi.

 

İHA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler