YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rize'deki sağlık merkezine giriş yok!
Rize'deki sağlık merkezine giriş yok!
02 Nisan 2013 12:50
Rize’de sağlık merkezine dönüştürülen eski adliye binası elverişsiz yapısı ile hem çalışanlara hem de hastalara bir çok zorluk çıkartıyor.

Rize’de adliyeden sağlık merkezine dönüştürülen eski bina hizmet alanların işini bir hayli güçleştiriyor. Rize Adliyesi'nin yeni binasına taşınması ile boşalan eski Adliye Binası Sağlık Bakanlığı’na devredilmişti. Sağlık Bakanlığı, Adliye Binası olarak yapılan eski binaya Toplum Sağlığı Merkezi, Verem Savaş Dispanseri, Aile Sağlığı Merkezi ve Halk Sağlığı Laboratuvarını yerleştirdi.

Üç girişi bulunan binanın zemin katı Halk Sağlığı laboratuvarı olarak ayrıldı. Adliye olarak yapılan binada güvenlik gerekçesiyle zemin katta iki giriş, birde direk 1. kata çıkan 3. bir giriş bulunuyor.

Halk Sağlığı Laboratuvarı 1. katta yerleştirildiği için zemin kata açılan iki giriş kapatılırken, Sağlık Merkezi içerisindeki birimlere ulaşmak isteyen hastalar, ilk önce sakat rampası bulunmayan merdivenden binanın birinci katına çıkıyor ardından bir kat aşağıya inerek zemin kattaki Halk Sağlığı Laboratuvarı'na ulaşıyor. Aynı şekilde Halk Sağlığı Laboratuvar'ında işini tamamlayıp binadan ayrılmak isteyen hastalarda bir kat çıkıp tekrar bir kat inerek binadan ayrılabiliyor.

1-039.jpg

Zemin katta bulunan iki girişten bir tanesi engelli vatandaşlar için ayrılmış. Ancak giriş direk Halk Sağlığı Laboratuvarı'na bağlandığı için kapısı kapalı tutuluyor. Binada yönetmeliklere aykırı olarak engelli vatandaşların kullanabileceği her hangi bir giriş bulunmuyor.

Hizmet almak için Sağlık Merkezi’ne giren vatandaşlar yaptıkları açıklamalarda, “Binaya girmek için bir kat merdiven çıkıp bir kat inmek sonra tekrar bir kat çıkmaz zorunda kalıyoruz. Zemin katta iki kapı var. Bu kapılar açılırsa bu kadar eziyet çekmeyiz” dediler.

Emin Kanbur isimli bir Rizeli ise yaptığı değerlendirmede olayı mizahi yönden ele alarak, “Binada efor makinesi olmayabilir. Hastaların eforunu ölçmek için bunu böyle yapmış olabilirler” dedi.

 

İHA

yönetim zaafiyeti
 // hasan basri
bina eski tarihi bir bina, mimari gözle kişiliği olan bir bina, 5/6 yıl önce onarılmış dış cephesi şirin içi de fena sayılmaz,sağlık hizmeti için uygun mu değilmi hekimler karar versin AMA binada değil yönetenlerin kafa yapısında sorun var .üstelik bu kurumu yöneten de bu özürlü bir hekim...
03 Nisan 2013 Çarşamba 11:15
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler