YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Riskli alanlardaki bina sayısı 90 bini aştı
Riskli alanlardaki bina sayısı 90 bini aştı
05 Nisan 2013 12:30
Çevre ve Şehircilik Bakanlığının verilerine göre, kentsel dönüşüm kapsamında şimdiye kadar yaklaşık 4 bin hektar alandaki 90 bin 419 binanın risk taşıdığı tespit edildi.

Türkiye'de 20 yıllık süreçte afet riski taşıyan yaklaşık 6,5 milyon binanın yıkılacağı kentsel dönüşüm çerçevesinde, Bakanlık ve belediyelerin teklifiyle Bakanlar Kurulunca riskli ve kentsel dönüşüm alanı ilan edilen bölgeler genişliyor.

Verilere göre, şimdiye kadar Bakanlıkça 2 bin 874 hektar alan riskli ilan edilirken, belediyeler tarafından da bin 42 hektarlık bölge Kentsel Dönüşüm Gelişim Proje Alanı olarak belirlenerek onaylandı.

Ağrı Patnos, Ankara Altındağ, Çankaya, Elmadağ, Mamak, Bursa Yıldırım, Diyarbakır Sur, Erzurum Yakutiye, İstanbul Beyoğlu, Esenler, Gaziosmanpaşa, Küçükçekmece, Sarıyer, Sultangazi ve Zeytinburnu, İzmir Karabağlar, Kahramanmaraş merkez, Sakarya Hendek, Trabzon Gürbulak, Van Erciş'te bazı alanlar riskli ilan edildi.

Kentsel dönüşüm alanları da Ankara Beypazarı, Bingöl merkez, Bursa Osmangazi, Çankırı merkez, Gaziantep Şahinbey, İzmir Bayındır, Gaziemir, Karabağlar, Karşıyaka, Konak ve Torbalı, Karaman merkez, Kocaeli Derince, Gebze ve İzmit, Muş merkez ile Osmaniye Kadirli'de yer alıyor.

İstanbul'da yaklaşık 12 bin 500 bina riskli alanda

Riskli ve kentsel dönüşüm alanı ilan edilen yaklaşık 4 bin hektarlık bölgede ise toplam 90 bin 419 bina bulunuyor.

İzmir'de yaklaşık 785 hektar alandaki 26 bin 505 bina risk taşırken, bu ili 540 hektar alandaki 15 bin 705 binayla Bursa, 621 hektar alandaki 12 bin 494 binayla İstanbul, 187 hektar alandaki 9 bin 246 binayla Diyarbakır ve 595 hektar alandaki 8 bin 571 binayla Ankara takip ediyor.

Riskli binalardan şimdiye kadar 13 bin 386 birim konutun yer aldığı 7 bin 484 binanın yıkımı ise tamamlandı.

Bin 273 hektar için onay bekleniyor

Öte yandan, Afyon merkez, Aydın merkez, Erzincan merkez ve Üzümlü, Eskişehir Odunpazarı, Gaziantep Şehitkamil ve Şahinbey, İstanbul Bağcılar, Esenler ve Güngören, İzmir Menemen, Kütahya merkez ve Pazarlar ile Samsun Canik'te 147 bin 568 binanın yer aldığı 930 hektar alanın riskli ilan edilmesi için çalışma yapılıyor.

Adana Seyhan, Ankara Keçiören, Malatya merkezdeki 343 hektar alanın da Kentsel Dönüşüm Gelişim Proje Alanı ilan edilmesi için çalışmalar sürüyor.

İkinci yıkım dalgası yarın başlıyor

Esenler'de 5 Ekim'de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı törenle 35 ilde aynı anda yapılan yıkımlarla başlayan kentsel dönüşümde ikinci yıkım dalgası yarın gerçekleştirilecek.

İstanbul Gaziosmanpaşa'daki törenle İstanbul'daki üç bölgenin yanı sıra Diyarbakır, Sakarya, İzmir ve Rize'de özel mülkiyete ait riskli binalar yıkılacak.

Törende, İstanbul'da bir bölgedeki binaların yalıtımının kanserojen riski bulunan asbestle yapıldığının belirlenmesi nedeniyle patlatma yöntemi kullanılmayacak.

 

AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler