YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ricciardone Selimiye'ye hayran kaldı
Ricciardone Selimiye'ye hayran kaldı
06 Temmuz 2013 14:15
Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, Mimar Sinan'ın ustalık eseri tarihi Selimiye Camii'ne hayran kaldı.

Edirne Belediyesi tarafından Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'ne davet edilen Ricciardone, Edirne'ye geldi. Meriç Nehri kenarında kahvaltıya katılan Amerika Büyükelçisi, daha sonra UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ndeki Selimiye Camii'ne geldi.

Kendisine bir rehberin eşlik ettiği Ricciardone, asırlık camiyi büyük bir dikkatle inceledi. Elindeki fotoğraf makinesiyle camiyi çeken Ricciardone, camideki şadırvan, müezzin mahfili ve ters lale hakkında bilgi aldı.

Cami ziyaretini tamamlayan Büyükelçi'ye Edirneli bir şekerlemeci esnafı tarafından üzerinde Türk Bayrağı ve Ricciardone'nin fotoğrafının bulunduğu badem ezmesi hediye edildi.

Gazetecilerin Mısır'da yaşanan darbe ile ilgili sorusu üzerine Büyükelçi, "Selimiye çok muhteşem.. Yağlı güreşleri izlemek için geldim." cevabını verdi. Camii programını tamamlayan Ricciardone, Selimiye'nin yanındaki tarihi Arasta Çarşısı'nı da gezdi. Büyükelçi daha sonra Edirne Belediye Başkanlığını ziyaret ederek başkan Hamdi Sedefçi ile görüştü.

 

CİHAN

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler