23 Haziran 2018 Cumartesi
 • Altın190,917
 • BIST95.852
 • Dolar4,6622
 • Euro5,4311
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2050
 • İstanbul22 °C
 • Ankara14 °C
 • İzmir23 °C
 • Konya16 °C
 • Adana23 °C
 • Antalya24 °C
 • Diyarbakır21 °C
 • Bursa18 °C
 • Kayseri12 °C
 • Kocaeli18 °C
 • Şanlıurfa22 °C
 • Gaziantep19 °C
 • İçel25 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Reyhanlı "devlet eliyle" acılarını hafifletti
Reyhanlı "devlet eliyle" acılarını hafifletti
28 Haziran 2013 12:09
Reyhanlı ilçesinde, 11 Mayıs'ta 53 kişinin ölümü, çok sayıda kişinin yaralanması, 912 konut, 891 iş yeri ve 148 aracın zarar görmesine neden olan bombalı saldırıların ardından hayatın normale dönmesi için devlet tüm olanaklarını seferber etti.

Patlamalarda hayatını kaybedenlerin yakınlarıyla yaralılara maddi destekte bulunuldu, zarar gören ve KOBİ kapsamına giren işletmelere de sıfır faizle 12 ayı ödemesiz acil destek kredisi imkanı sunuldu.

Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu tür menfur saldırıların tekrarlanmaması dileğinde bulunarak, olayın yaşandığı ilk andan itibaren, acılarını paylaşmak üzere arayan, ihtiyaçları yakından takip eden, süreç boyunca desteğini gördükleri Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bakanlar, siyasi parti genel başkanları, milletvekilleri ve yöre halkıyla insani gerekçelerle geçici olarak misafir edilen Suriyelileri birbirine düşürmek isteyenlerin oyununa gelmeyip son derece metanet ve sağduyuyla hareket eden Reyhanlılara teşekkür ettiğini söyledi.

Patlamaların ardından çok hızlı hareket etmeye çalıştıklarını, bir taraftan güvenliği sağlamaya diğer taraftan hasar tespit çalışmalarına vakit kaybetmeden başladıklarını anlatan Lekesiz, patlamaların ikinci günü öğleden sonra ön hasar tespit çalışmalarının tamamlandığını, aynı sürede maddi hasarı olanların zararlarının karşılığının ödenmeye başlandığını kaydetti.

İlçede yaraların sarılması için ilgili tüm kurumlarla işbirliği yaptıklarının altını çizen Lekesiz, "Ölenleri geri getirmek mümkün değil ama hayat devam ediyor ve Reyhanlılıların maddi, manevi yaralarının sarılması, hasarların giderilmesi gerekiyor. Reyhanlı'nın maddi ve manevi yaralarının sarılması ve hasarların giderilmesi için olayın ilk gününden bugüne kadar gerekli her türlü ayrıntı üzerinde incelikle duruluyor. Yapılması gerekenlerle igili yol haritası oluşturduk. Tüm kurum ve kuruluşlarımız bu yol haritasını takip ederek çalışmalarını hayata geçirdiler" diye konuştu.

Bin 983 hak sahibine 6 milyon 726 lira ödeme yapıldı

İlçede hayatın hem maddi hem de manevi olarak normale dönmesi için ciddi çalışmalar yapıldığını vurgulayan Lekesiz, bu kapsamda patlamada hasar gören 912 konut, 891 işyeri ve 148 aracın hasar tespitinin yapıldığını ve bin 983 hak sahibine şu ana kadar 6 milyon 726 bin lira ödeme yapıldığını, 10 gün içinde 2,5-3 milyon lira daha ödeme yapılacağını bildirdi.

Olayda hayatını kaybedenlerin yakınlarına tazminat verilmesi, yakınlarına düzenli olarak aylık bağlanabilmesi, olayda maddi hasarları olanların zararlarının ödenebilmesi için 2 bin 333 dosya hazırlandığını ve 15 gün önce dosyaların İçişleri Bakanlığına intikal ettirildiğini aktaran Lekesiz, kısa sürede çalışmaların tamamlanmasını beklediklerini dile getirdi.

Yaralılarla ilgili 217 sağlık raporunun da tazminat işlemleri için İçişleri Bakanlığına gönderildiğini, ayrıca sakatlık aylığı bağlanacak olanlarındosyalarının tamamlanmasına ilişkin çalışmaların yoğun bir şekilde devam ettiğini anlatan Lekesiz, şu bilgileri verdi:

"Patlamalarda hasar gören 6 binanın yıkımı gerçekleştirildi. Bunların paraları ödendi ve sahipleri tarafından yenisinin yaptırılmasına başlandı. Hayatını kaybeden 46 kişinin yakınlarına 10'ar bin lira ödeme yapıldı. Ağır yaralanan 34 kişiye 4'er bin lira, orta yaralı 36 kişiye 2 bin 500'er lira ve hafif yaralı 112 kişiye biner lira ödendi. Ayrıca cenaze yardımı kapsamında vatandaşlarımıza 806 bin lira ödendi.

İş yeri sahipleri ve işçilere yönelik çalışmalar

İlçedeki bütün vergi mükellefleri için vergi uygulaması bakımından mücbir sebep ilan edildiğini hatırlatan Lekesiz, şöyle devam etti:

"Mücbir sebebin başladığı 11 Mayıs 2013'ten mücbir sebebin sona ereceği 9 Mayıs 2014'e kadar verilmesi gereken beyanname ve bildirimlerin verilme ve ödeme süreleri 30 Haziran 2014'e kadar ertelendi. 11 Mayıs'tan önce tahakkuk etttirilmiş olup vadesi bu tarihten sonrasına rastlayan her türlü vergi, ceza ve gecikme fazinin ödeme süresi 30 Haziran 2014'e kadar ertelendi. Vadesi 11 Mayıs 2013'ten sonrasına rastlayan her türlü vergi, ceza ve gecikme faizinin ödeme süresi de 9 Mayıs 2014'e kadar uzatıldı. Patlamalardan olumsuz etkilenen ve yanında çalıştırdıkları kişileri istihdam ettirmekte güçlük çeken esnafın işçilerinin ücretlerinin yüzde 60'ı 3 ay süreyle devlet tarafından ödeniyor. Bu kapsamda 323 firmadan 2 bin 154 başvuru oldu, bununla ilgili çalışmalar İş-Kur tarafından sürdürülüyor."

KOSGEB tarafından iş yeri zarar gören ve KOBİ kapsamına giren işletmelere sıfır faizli acil destek kredisi verileceğinin altını çizen Lekesiz, 100 bin lira üst limitli kredinin 36 ay vadeli olacağını, bunun ilk 12 ay ödemesiz, geri kalanının ise 3'er aylık eşit taksitler halinde ödeneceğini ve kredi faizinin tamamının KOSGEB tarafından karşılanacağını söyledi.

Vali Lekesiz, Toplum Yararına Çalışma Programı kapsamında bin 500 kişiye okulların temizlik, belediyelerin orta refüj düzenlemesi, kamu kurum ve kuruluşlarında muhtelif yardımcı hizmetlerin gerçekleştirilebilmesi için 9 ay süreyle sigortalı olarak çalıştırılabilmesi imkanının başlatıldığını ve bu kişilerin 1 Temmuz'dan itibaren çalışmaya başlayacağını da belirtti.

Meslek edindirme çalışmaları kapsamında servis elemanı, bahçıvan, hasta yaşlı refakatçiliği, evde çocuk bakımı, aşçılık, saç bakım ve dokumacılık gibi alanlarda 7 kurs açıldığını ifade eden Lekesiz, 4 ay sürecek bu kurslara 275 kişinin katıldığını, kursiyerlere günlük 20 lira ödeneceğini bildirdi.

Sağlık hizmetleri

İlçe genelinde bin 94 hamilenin tıbbi takip ve kontrollerinin yapıldığını, 2 bin 31 aileye psikososyal destek verildiğini vurgulayan Lekesiz, sözlerinişöyle sürdürdü:

"Evde sağlık hizmetleri kapsamında olaydan zarar gören 265 aileye evlerinde tedavi desteği sağlanmıştır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından olaydan etkilenen bin 630 kişi evinde ziyaret edilmiştir. Olaydan etkilenen ailelerin çocuklarına her ay ödenmek üzere ilköğretimdeki 22 çocuğa aylık 526, lise öğrenimine devam eden 1 çocuğa 561 ve okul öncesi 5 çocuğa ise aylık 350 lira olmak üzere toplam 28 öğrenciye aylık 13 bin 883 lira destek yardımı yapılmıştır. Bu yardımlar ailelerin sosyal ekonomik durumları düzelinceye kadar her ay sürekli olarak devam edecektir. Evden dışarıya çıkmakta güçlük çeken 61 kişiye de psikososyal destek verilmiştir."

Eğitim hizmetleri

Başbakan Erdoğan'ın Reyhanlı'yı ziyareti sırasında vatandaşların talepleri doğrultusunda yapımı süren imam hatip lisesinin kapasitesinin 24 dersliğe çıkartılması talimatı verdiğini anımsatan Lekesiz, bununla ilgili ihale sürecinin tamamlandığını, bir hayırsever tarafından 300 öğrencilik pansiyon ve 24 derslikli okul yaptırılacağını kaydetti.

Vali Lekesiz, patlamalarda hayatını kaybeden 4 öğrencinin isminin Başbakan Erdoğan'nın talimatıyla ilçedeki bazı okullara verildiğini de hatırlattı.

Görevlendirilen 40 rehber öğretmen tarafından 47 okuldaki 16 bin 177 öğrenci ve 745 öğretmen ile 2 bin 294 öğrenci velisine psiko sosyal destek verildiğine işaret eden Lekesiz, SBS ve LYS'ye giren öğrencilere yönelik 27 okulda bin 343 kişiye sınav kaygısı ve sınavda dikkat edilecek hususlar konusunda seminer verildiğini belirtti.

Lekesiz, şöyle devam etti:

"Oluşturulan komusyonla 29 okul idarecisi ve öğretmeni tarafından 3 bin 600 öğrenci ve velisi ziyaret edildi. LYS ve SBS'ye giren öğrencilere yönelik değişik branşlarda 131 kursta 2 bin 598 öğrenci kurs verildi, ayrıca 161 meslek lisesi öğrencisine de gelecekte tercih edecekleri mesleklerle ilgili tanıtım yapıldı. Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan 'Seyyah ulu çınarın izinde' projesi kapsamında ilçemizden başvuruda bulunan 880 öğrenci başka illere geziye götürülüyor. Bu kapsamda ilk sefer, 21 Haziran'da 40 öğrenciyle 4 gün süreyle Şanlıurfa'ya yapıldı. Patlamaların olduğu gün yapılamayan Açıköğretim Lisesi 2, 3 ve 4'üncü oturum sınavları, SBS ve parasız yatılılık-bursluluk sınavıyla birlikte yapıldı. Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından ilçeye bir yüzme havuzuyla gençlik merkezinin yapımı programa alındı. Bunların bir yıl gibi kısa sürede hizmete alınması hedefleniyor."

 

AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler