YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rektör toprağa verildi
İntihar ederek yaşamına son veren Erzincan Üniversitesi rektörü gözyaşları arasında toprağa verildi
Rektör toprağa verildi
20 Mart 2010 / 17:14 Güncelleme: 20 Mart 2010 / 17:15

Erzincan Üniversitesi'ndeki kampus konutunda intihar ederek hayatına son veren Erzincan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap bugün memleketi olan Kastamonu'nun Tosya ilçesinde toprağa verildi.  
  

Cenaze törenine Devlet eski Bakanı ve AK İstanbul Milletvekili Murat Başesgioğlu, Kastamonu Milletvekilleri Hakkı Köylü Musa Sıvacıoğlu, Mehmet Serdaroğlu, Erzincan Valisi Abdulkadir Demir, Erzincan Belediye Başkanı Yüksel Çakır, Tosya Kaymakamı Aslan Yurt, Tosya Belediye Başkanı Kazım Şahin, rektörler, siyasi parti temsilcileri, akademisyenler, öğrencileri ve ilçe halkı katıldı. 
 

Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap'ın cenazesi sabah Tosya  Devlet Hastanesi morgundan alınarak cenaze ilçedeki evine getirildi. Büyükkasap'ın naaşının evine getirildiği sırada yakınları gözyaşı döktü. Rektör Büyükkasap'ın cenazesi daha sonra buradan alınarak Hacıdede Camii'ne götürüldü. 
 

Cenaze namazı öncesi bir konuşma yapan Erzincan Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Erdoğan Büyükkasap'ın oğlu Çağrı Büyükkasap, "Babam her zaman işini layıkıyla yapmaya çalışmış bir vatan evladıdır. Bugün ağlayıp sızlama günü değildir. Babam her zaman başı dik alnı açık göğsünü kabartarak Kastamonu'nun Tosya İlçesinde 17 yaşında elinde bir çanta ile çıkıp Erzuruma Erzincana gidip "bayrağın dalgalandığı her yer vatandır" felsefesiyle işini yapmış bir insandır. Babamın sevdiği şarkıda şöyle bir söz geçiyordu, "Yalnız kurt yenilmemeli'' diyordu. Babam yalnız kurttu yenilmedi. Mekanı cennet ruhu şad olsun. Onun sizlere hakkı helaldir sizde hakkınızı helal edin'' dedi. 
 

Öğle namazına mütakip kılınan cenaze namazının ardından Rektör Büyükkasap'ın cenazesi ilçe mazırlığında toprağa verildi. Cenaze töreninde Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap'ın eşi ve çocuklarının ayakta durmakta güçlük çektiği gözlendi. 
 

Cenaze nedeniyle ilçedeki tüm esnaflar kepenk kapattığı dikkatlerden kaçmadı. İHA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler