YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Regaip kandili ne zaman? Regaip kandili 2016
Regaip kandili ne zaman? Regaip kandili 2016
04 Nisan 2016 16:25
Regaip Kandili ne zaman? Mübarek üç aylar ne zaman başlıyor? Regaip ne demek? Regaip Kandili 2016... Tüm bu bilgileri sizin için derledik...

İslam alemi tarafından merak edilen, üç ayların başlangıcını müjdeleyen Regaib Kandili bu sene ne zamana denk geliyor? Rahmeti, bereketi ve mağfireti bol olan manevîyât mevsimine girdiğimizin habercisi olan Regaib Kandili hakkında merak edilen soruların yanıtını haberimizin detaylarından inceleyebilirsiniz...

2016 REGAİB KANDİLİ NE ZAMAN?

Recep ayının ilk perşembesini cumaya bağlayan gece, Regaip Kandili olarak idrak edilecek. Peki Müslümanlar için önemli gün ve gecelerden Ramazan ayının da içinde bulunduğu üç ayların başlamasını müjdeleyen Regaib Kandili ne zaman?

Recep, Şaban ve Ramazan aylarından Recep ayının ilk perşembeyi cumaya bağlayan gecesi olan Regaib Gecesi, aynı zamanda Ramazan ayının da ilk habercisi olan Regaib Kandili, bu yıl 7 Nisan perşembe gününe denk geliyor.

REGAİB NEDİR?

Regaib Kandili, Regâib, arapça bir kelimedir ve "reğa-be" kökünden gelmektedir. "Reğa-be", kelime olarak, herhangi bir şeyi istemek, arzulamak, ona karşı meyletmek ve onu elde etmek için çaba sarf etmek demektir. "Reğîb" kelimesi ise, "reğabe"'den türemiş olan bir isimdir ve kendisine rağbet edilen, arzulanan, taleb edilen şey demektir. Müennesi, "reğîbe"dir. "Reğîbe"nin çoğulu da "reğâib" dir. Kelime olarak "Regâib"in aslı budur.

Receb'in ilk cuma gecesine Regaib gecesi denir. Bu geceye Regaib gecesi ismini melekler vermişlerdir. Her Cuma gecesi kıymetlidir. Bu iki kıymetli gece bir araya gelince, daha kıymetli oluyor. Allahü teâlâ, bu gecede, müminlere, ragibetler [ihsanlar, ikramlar] yapar. Bu geceye hürmet edenleri affeder. Bu gece yapılan dua kabul olur, namaz, oruç, sadaka gibi ibadetlere, sayısız sevaplar verilir. Regaib gecesini ibadetle geçirmeli, kazası olan, hiç değilse bir günlük kaza namazı kılmalı! Kazası olmayan da nafile namaz kılar, Kur'an-ı kerim okur, tesbih çeker, tövbe istiğfar eder. Perşembe günü oruç tutup, gecesini de ihya etmek çok sevaptır. Receb ayında oruç tutmak faziletlidir.

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed(S.A.V)' in Ramazan ayından sonra en çok oruç tuttuğu ay Receb ayıdır. Bu Receb ayında oruç tutmanın muazzam, muhteşem sevabları var.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler