YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ramazan'ın ilk teravih namazı kılındı
Yurdun dört bir yanında Ramazan ayının ilk teravih namazı kılındı. Camiler ise doldu taştı. Kadın,erkek, genç, yaşlı, çocuk herkes ibadet için camilere akın etti.
Ramazan'ın ilk teravih namazı kılındı
28 Haziran 2014 / 01:03 Güncelleme: 28 Haziran 2014 / 07:01

İstanbul'da Sultanahmet, Eyüp Sultan ve Yeni Cami'nin de aralarında bulunduğu camilerde ramazan ayının ilk teravih namazı kılındı.

Sultanahmet Camisi'nde teravih namazı öncesinde yapılan vaazda, oruca ve oruçluya saygı konusuna yer verildi.

Erkeklerin ve kadınların doldurduğu camideki namazı turistlerin ilgiyle izlediği görüldü. Bazı vatandaşların çocuklarıyla geldiği camide, çok sayıda Arap turistin de namaz kıldığı gözlendi.  

Namaz öncesinde cami dışında seyyar satıcıların sattığı başörtüleri ve seccadelere yoğun ilgi gösterildi.

Sultanahmet Camisi'ne "Hoş Geldin On Bir Ayın Sultanı", Eminönü Yeni Cami'ye ise "Oruç Tut, Sıhhat Bul" yazılı mahyaların asıldığı görüldü.  
Sultanahmet ilk teravih namazı Yenicami
Osmaniye'deki çadır kentte kalan Suriyeli sığınmacılar ilk teravih namazını kıldı

Osmaniye'de konaklama tesislerinde barınan Suriyeli sığınmacılar, ramazanın ilk teravih namazını kıldı.

Ülkelerindeki savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyeliler, ilk teravih namazı için çadır kentteki konteynerdan yapılmış Gül Camisi'nde bir araya geldi. Namaz öncesi cami imamı Velid Foz tarafından verilen vaazda ramazan ayının faziletleri ve oruç ibadetinin öneminden bahsedildi.

Kadın, çocuk ve yaşlıların da bulunduğu Suriyeliler, daha sonra ilk teravih namazını eda etti.

Namaz sonrası cami imamı Velid Foz, ülkelerindeki savaşın sona ermesi ve vatanlarına dönmeleri için yaptığı duaya cemaat hep birlikte "amin" dedi.

Teravih namazı sonrası AA muhabirine konuşan Cuma Muhammed, vatanlarından ayrı 3. ramazanı geçirdiklerini belirterek, mübarek ayın sevincini buruk yaşadıklarını söyledi.

Türkiye'ye kendilerine kucak açtığı için minnettar olduklarını ifade eden Muhammed, "Burası bizim ikinci vatanımız oldu. Türk devleti ve halkı bize misafirperverliğin en güzelini gösterdi. Burada güven içindeyiz, özgürce ibadetimizi yapıyoruz ancak vatanımızı, evimizi, orada kalan akrabalarımızı da özlüyoruz. Sonraki ramazanda ülkemizde olmak için Allah'a dua ediyoruz" dedi.

Konya'da vatandaşlar ilk teravih namazını Osmanlı sarayında başlayan enderun usulüyle kıldı.

Konya'da vatandaşlar ilk teravih namazını Mevlana Müzesi ve tarihi Sultan Selim Camii yanındaki Mevlana Meydanı'nda kıldı.

Yatsı namazı vaktinde meydanı doldurmaya başlayan vatandaşlar, ilk teravih namazını Osmanlı sarayında başlayan enderun usulüyle kılmanın heyecanını yaşadı.

Kadınlar ve çocukların yanı sıra çok sayıda genç, Kubbe-i Hadra'nın (Yeşil Kubbe) gölgesinde bu kutsal ayın manevi iklimini teneffüs etme imkanı buldu.

 

FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYIN

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler