YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ramazanda kesintisiz Kur'an okunacak
Ramazanda kesintisiz Kur'an okunacak
08 Temmuz 2013 11:20
Samsunluların yoğun ilgi gösterdiği Büyük Cami'de ramazan ayı boyunca kesintisiz Kur'an-ı Kerim okunacak.

Samsun Müftüsü Yrd. Doç Dr. Hayrettin Öztürk,  yaptığı açıklamada, ramazanda camileri özellikle çocuk ve kadınlarla şenlendireceklerini söyledi.

Halkı camilere çekme gayreti içinde olduklarını vurgulayan Öztürk, bu yıl ramazan ayında farklı uygulamalar gerçekleştireceklerine değindi.

Bu yıl ilk kez, il merkezindeki Büyük Cami'de 24 saat kesintisiz Kur'an-ı Kerim okutulacağını, mukabele yapılacağını anlatan Öztürk, şöyle devam etti:

"Hafızlığını bitirmiş Kur'an kursu talebelerimiz, imamlarımız bunu yapacak. Bütün ilçelerimizde ben bir program yapacağım. Samsun'un en iyi hafızları benimle ilçelerde bulunacaklar, ezan okuyacaklar. Bazı yerlerde kalabalık halk kitleleriyle meydan programları yapılacak. Bazı camilerimizin önü açık, meydan şeklinde. Oralarda program yapacağız. Bunun yanında mukabeleler okunacak, hatim ve namazlar kılınacak."

"Ramazan ayında kahvehaneleri gezeceğiz"

Ramazan öncesi bütün camilerde temizlik yapıldığını anlatan Öztürk, camilerin güzel kokularla süslendiğini söyledi.

Öztürk, camilerdeki eksikliklerin giderildiğini, camilerin klimalarının ve elektrik sistemlerinin kontrol edildiğini, görüntü kirliliğine neden olabilecek her şeyi önceden belirleyerek camileri ramazana hazır hale getirdiklerini bildirdi.

Müftü Öztürk, ramazanda halkın içerisinde olacaklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Evler ziyaret edilecek. Kahvehanelere gidilip sohbetler yapılacak. Bazen ev ziyaretleri, bazen kahvehane ziyaretleri gerçekleştirilecek. Çarşı pazar gezilecek. Ramazan ayı içinde hem çocuklara hem kadınlara hem de bütün halkımıza ulaşacağız. Kahvehane ziyaretlerinde 10-15 dakika konuşmalar yapacağız. Camide cemaat bulamazsak, cemaat neredeyse oraya gideceğiz."

 

AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler