YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ramazan'da havalar nasıl olacak?
Ramazan'da havalar nasıl olacak?
08 Temmuz 2013 15:14
Ramazan ayı boyunca hava sıcaklıklarının ülke genelinde mevsim normalleri civarında, iç bölgelerde ise normallerin birkaç derece üzerinde seyretmesi öngörülüyor.

Meteoroloji Genel Müdürü İsmail Güneş, yaptığı açıklamada, son tahminlere göre yurtta bugün ve yarın yağış beklenmediğini söyledi.

Hava sıcaklıklarının, 3 gün için iç kesimlerde mevsim normallerinin bir miktar üzerinde diğer yerlerde mevsim normalleri civarında seyretmesinin beklendiğini belirten Güneş, "Ülkemizin kuzeydoğu kesimlerinin parçalı bulutlu, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın hafif ara sıra orta kuvvette, Marmara ve Kuzey Ege'de kuzeydoğu yönlerden zaman zaman kuvvetli esmesi bekleniyor. Bu rüzgarlar hava sıcaklığını biraz daha rahatlatacak, biraz daha serinletecek" diye konuştu.

Güneş, 10 Temmuz Çarşamba gününden itibaren hafta sonuna kadar Doğu Karadeniz kıyıları, Kars ve Ardahan çevreleriyle Kütahya, Eskişehir, Bilecik, Bolu, Ankara'nın kuzeyiyle Çankırı çevrelerinin kısa süreli ve yerel gök gürültülü sağanak yağışlı geçmesinin beklendiğini anlattı.

Hafta sonu ise ülke genelinde yağış beklenmediğine dikkati çeken Güneş, yurdun kuzey kesimlerinin parçalı bulutlu diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceğinin tahmin edildiğini kaydetti.

Güneş, hava sıcaklığında bu hafta boyunca önemli bir değişiklik olmayacağını, genellikle mevsim normalleri civarında, yurdun iç kesimlerinde mevsim normallerinin biraz üzerinde seyredeceğini dile getirdi.

Haftalara göre hava tahminleri

Ramazan ayının ikinci haftasında 15-21 Temmuz tarihlerinde, İç Anadolu ve Doğu Anadolu'da iç kesimlerde hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin 2-4 derece üzerinde seyredeceğine işaret eden Güneş, diğer bölgelerde mevsim normalleri civarında olacağını ifade etti.

Genel anlamda yağış beklentilerinin olmadığına işaret eden Güneş, ancak lokal bazda Bilecek, Kütahya, Kars, Ardahan ve Artvin civarında kısa vadeli gök görültülü sağanak geçişlerin gerçekleşebileceğini belirtti.

Güneş, ramazanın üçüncü haftasında da hava sıcaklıklarının yine iç bölgelerde mevsim normallerinin 2 ila 4 derece üzerinde, diğer yerlerde ise mevsim normallerinde gerçekleşmesinin öngörüldüğünü dile getirdi.

Ramazan ayının son haftasında ise mevsim normallerinin dışında bir değişiklik beklenmediğini, ısınmanın çok olduğu yerlerde kısa süreli gök görültülü sağanak geçişlerin olabileceğini anlattı.

Çok fazla sıcak beklenmiyor

Ramazanda çok fazla sıcaklık beklentilerinin olmadığını vurgulayan Güneş, sıcaklıkarın iç kesimlerde 1-2 ve yeryer 2 ile 4 derece mevsim normallerinin üzerinde olacağını tahmin ettiklerini kaydetti.

Güneş, uzun vadeli tahminlere ve aylık değerlendirmeler göre, ramazan ayı boyunca hava sıcaklıklarının ülke genelinde mevsim normalleri civarında, bu hafta olduğu gibi iç bölgelerde normallerinin birkaç derece üzerinde seyretmesinin öngörüldüğünü söyledi.

Sıcaklıkların mevsim normallerinin her bölge için farklılık gösterdiğini dile getiren Güneş, şöyle devam etti:

"Güneydoğu'da mevsim normalleri Temmuz'da 37-38 derece. Temmuz 2013'te de bu civarlarda bekliyoruz. İç Anadolu'nun mevsim normalleri ise ortalama 30 derecedir. Bu doğrultuda 32-33 derece civarında seyretmesini bekliyoruz. Karadeniz'de 27-28-29 derecedir. Doğu Anadolu'da 29-30 derece civarında. Özetle bu ramazan ayı için çok fazla anormal bir sıcaklık beklentimiz yok."

Uyarılar

Hava sıcaklıklarının, öğlen ve ikindi saatleri arasında en yüksek dereceye ulaştığına işaret eden Güneş, "Bu saatlerde özellikle oruçlu olunmasından dolayı vatandaşların direnci biraz daha düşük olabilir. Özellikle çocukların, yaşlıların ve hastaların dışarı çıkarken bu saatlere dikkat etmeleri gerekiyor" dedi.

 

AA

Etiketler: ,
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler