YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ramazan'da hava nasıl olacak? İl il Ramazan hava tahmini
Ramazan'da hava nasıl olacak? İl il Ramazan hava tahmini
16 Haziran 2015 19:13
Ramazan'da havanın nasıl olacağına dair hava tahmin raporları yayınlandı. Ramazan'da hava nasıl olacak? İllere göre Ramazan ayı hava durumu değişiklik gösterecek. Razaman ayının ilk 3 günü serin ve yağışlı geçecek.

Ramazan'da hava nasıl olacak? İl il Ramazan hava tahmini

Çarşamba gecesi ilk sahur perşembe günü ise ilk iftar yapılacak. Ramazan ayına girmemize sadece bir gün kaldı. Ramazan ayında hava nasıl olacak? Ramazan'da oruç tutacaklar için hava durumu önem taşıyor. Ramazan ayında havanın nasıl olacağı Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından tahmin edildi. Ramazan'da hava nasıl olacak? İşte bu sorunun cevabı:

Oruç ibadetini yerine getirecekler ise sıcak ay günlerine denk gelen Ramazan ayında havanın nasıl olacağını merak ediyor.

Meteoroloji'den gelen en son hava durumu tahminlerine göre, Razaman ayının ilk 3 günü serin ve yağışlı geçecek. Ancak 22 Haziran'dan sonra sıcaklıklar yükselmeye başlayacak. 22 Haziran'dan sonra sıcaklaklar mevsim normallerinin üzerine çıkacak. 

Yarından itibaren Doğu Anadolu’nun kuzeydoğusu ile Trakya, Marmara’nın doğusu, İç Anadolu’nun kuzeybatısı ve Batı Karadeniz’de sağanak geçişleri bekleniyor. Yurdun diğer kesimlerinde ise hava parçalı ve az bulutlu olacak.

Sıcaklık azalacak

Ancak Ramazan’ın ilk gününde Türkiye, Balkanlar üzerinden gelen yeni bir yağışlı sistemin etkisine girecek. Perşembe günü Trakya, Marmara, Kuzey Ege, İç Anadolu’nun kuzeybatısı ve Batı Karadeniz ile Doğu Anadolu’nun kuzeydoğusunda sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer bölgelerde parçalı ve az bulutlu bir hava hakim olacak.

19 Haziran Cuma günü yağışlı sistem etki alanını genişletecek, Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu ve Karadeniz bölgelerinde gök gürültülü sağanak yağış görülecek. Yağış alan yerlerde hava sıcaklığı 3 ila 6 derece azalacak.

Yağışlı sistem, 20 Haziran Cumartesi günü de yurdun Kuzey ve İç bölgelerinde etkili olmaya devam edecek. Pazar gününden itibaren yurdun kuzeydoğu kesimlerine çekilecek.

Mevsim normallerinde olacak

Gelecek hafta Doğu Karadeniz ile Doğu Anadolu’nun kuzeydoğusunda kısa süreli sağanak geçişlerinin görüleceği tahmin ediliyor.

Gündönümü olan 22 Haziran Pazar gününden itibaren hava sıcaklıklarının tekrar artmaya başlayacağı ve Haziran ayı sonuna kadar yurdun kuzey kesimlerinde aralıklarla kısa süreli sağanak geçişleri görülse de yurdun büyük bölümünün yağışsız geçeceği ve sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor.

Hazırlanan son aylık ve mevsimlik tahminlere göre 2015 yılı Temmuz ayında; ortalama hava sıcaklığının yurt genelinde mevsim normallerinin 1-2 derece üzerinde gerçekleşeceği öngörülüyor.

5 günlük hava tahmin raporu

havau,.jpg

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler