YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ramazan'da hava nasıl olacak? Aşırı sıcaklar ne zaman geliyor?
Ramazanın ilk günlerinde ülke genelinde yer yer yaz sağanakları görülecek. 23 Haziran'da ise yağışlar etkisini kaybedecek. 1 ile 3 derece arasında artacak sıcaklıkların, temmuzun ilk haftasından sonra mevsim normallerinin üzerine çıkması bekleniyor.
Ramazan'da hava nasıl olacak? Aşırı sıcaklar ne zaman geliyor?
20 Haziran 2015 / 13:46 Güncelleme: 20 Haziran 2015 / 13:58

Ramazan birkaç yıldır yaz aylarına denk geliyor. Yaz ramazanlarında, uzun oruç süreleri kadar, yakıcı sıcaklar da oruç tutanları fazlasıyla etkiliyor. Ancak bu yıl 18 Haziran’da başlayan ramazana, yurdun büyük bölümü sağanak yağışlarla girdi.

Yağışlar birkaç gün daha sürecek, ardından mevsim normallerine dönecek; hava sıcaklıkları ramazanın son haftasında biraz daha yakıcı bir hal alacak. İşte Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre ramazan boyunca karşılaşacağımız hava durumu:

Yarın: Türkiye’de parçalı bulutlu ve çok bulutlu bir hava görülecek. Akdeniz’in iç kesimleri, İç  Anadolu (Eskişehir hariç), Orta Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu Karadeniz ile Ordu ve Ardahan çevrelerinde kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak yağış bekleniyor. Yurdun diğer yerlerinde az bulutlu bir hava hüküm sürecek.

22 Haziran Pazartesi: Yurdun kuzeydoğusu ile güneybatı kesimlerinde parçalı ve çok bulutlu bir hava; Marmara’nın kuzeyi, Akdeniz’in iç kesimleri, Doğu Karadeniz ile Karaman, Düzce, Zonguldak, Bartın, Kars ve Ardahan çevrelerinde ise kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak yağış görülecek. Diğer yerlerde az bulutlu bir havanın hâkim olması bekleniyor. 

23 Haziran Salı: Yağışlar etkisini kaybetmeye başlayacak. Sıcaklıklar 1 ile 3 derece arasında artarak mevsim normallerinin üzerine çıkacak.

23-28 Haziran: Hava sıcaklığı yurdun güneybatı kesimlerinde mevsim normallerinin 1 ile 3 derece altında, doğu kesimlerinde mevsim normallerinin 1-3 derece üzerinde, diğer yerlerde mevsim normallerinde olacak.

29 Haziran - 5 Temmuz hava durumu: Yağışların ülke genelinde mevsim normallerinde seyretmesi bekleniyor. Hava sıcaklıkları bu tarihler arasında yurdun doğusunda mevsim normallerinin 1 ila 3 derece üzerinde, diğer yerlerde mevsim normallerinde olacak. Sonrasında ise temmuz ayı boyunca hava sıcaklıkları yurt genelinde mevsim normallerinin 1 ile 2 derece üzerinde seyredecek.

 

HABERTÜRK

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler