YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ramazanda balık tüketimi arttı
Ramazanda balık tüketimi arttı
19 Haziran 2016 16:49
Ordu'da ramazan dolayısıyla balık satışlarının önceki aya göre arttığı bildirildi.

Ordu'da ramazan dolayısıyla balık satışlarının önceki aya göre arttığı bildirildi.

Ordu Kumbaşı Balıkçılar Kooperatifi Başkanı Şahin Aydemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ramazanın başlamasıyla balık tüketiminin yüzde 30-40 oranında arttığını söyledi.

Balığın hafif yemek olduğu için iftar sofralarında tercih edildiğini belirten Aydemir, "Balığın mide sağlığı açısından kırmızı etten daha faydalı olduğu biliniyor. Ayrıca sindiriminin kolay olması nedeniyle balık tercih ediliyor." dedi.

''Vatandaşlarımız ağırlıklı olarak mezgiti tercih ediyor''

Aydemir, iftar öncesi tezgah önlerinde balık satışı için uzun kuyrukların oluştuğuna dikkati çekerek, "Vatandaşlarımız ağırlıklı olarak mezgiti tercih ediyor. Mezgiti bulamayan ise istavrit ve barbunya alıyor." diye konuştu.

Günlük tutulan deniz balıklarının vatandaşların ilk tercihi olduğuna vurgu yapan Aydemir, "Bazı vatandaşlarımız ise havuz balıklarını seviyor. 

İsteyen vatandaşımız levrek, somon ve alabalık gibi türleri alıyor. Vatandaş damak zevkine göre balık tüketiyor." ifadelerini kullandı.

Aydemir, ramazanla birlikte balık fiyatlarının makul seviyelerde tutulduğunu, bunun da satışları artırdığını belirterek, balıkçılar olarak satışlardan memnun olduklarını, ramazan boyunca bu ilginin sürmesini dilediklerini söyledi.


AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler