YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ramazan sonrasına DİKKAT!
Ramazan sonrasına DİKKAT!
20 Eylül 2009 10:26
Ramazanın ardından bayramda aşırı beslenme sağlık sorunlarına yol açabilir

Türkiye Diyetisyenler Derneği Başkanı Prof. Dr. Yasemin Beyhan, ramazanın ardından bayramda aşırı beslenmenin sağlık sorunlarına yol açabileceğini belirterek, enerji değeri düşük, besin değeri yüksek gıdaların tercih edilmesi gerektiğini söyledi.

Ramazan sonrasında uygun bir beslenme programı içerisine girilmesi gerektiğini belirten Beyhan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ''Ne hala oruç tutar gibi gün boyu aç kalacak şekilde yetersiz beslenilmeli, ne de artık 'oruç bitti, istediğim kadar beslenebilirim' denmelidir'' dedi.

Beyhan, özellikle bayram ziyaretlerinin beslenmeyi aşırı yüklenme şeklinde olumsuz etkileyebildiğini dile getirerek, bayram süresince ikram edilen ağır tatlılar, şekerleme, çikolata, yağlı yemekler, şekerli içecekler, börek, çörek gibi saf karbonhidrat miktarı yüksek besinlerin aşırıya kaçınmadan tüketilmesi gerektiğini belirtti.

Bayramda özellikle kalp damar hastaları, diyabetliler, obezler ve böbrek hastalarının daha dikkatli olmaları gerektiğini ifade eden Beyhan, bu hastaların bayramda da her zaman yaptıkları diyetlerine uymalarının çok önemli olduğunu söyledi.

-''GÜNE KAHVALTI İLE BAŞLAYIN''-

Beyhan, bayramda özellikle yavaşlayan metabolizmayı hızlandırmak, tembelleşen mide, barsak hareketlerini artırmak, ağırlık kazanımından kaçınmak ve keyifli bir bayram süreci yaşayabilmek için dikkat edilmesi gereken noktaları şöyle sıraladı:

''Bayramda güne hafif, ancak 4 temel besin grubu olan süt ve türevleri, yumurta, mevsimlik sebze ve ekmek içeren kahvaltı ile başlanmalı.

Kuşluk vakti meyve veya misafirlikte ikram edilen hafif bir tatlı veya küçük bir dilim börek veya çörekle yetinilmeli.

İkram edilen ve kan şekerini hızla yükselttiği gibi hızlı da düşüren çikolata şekerleme gibi yiyeceklerin aşırı tüketiminden kaçınılmalı, bir porsiyon daha yenilmesine yönelik ısrarcı ikramlar nazikçe reddedilmeli.

Tatlı olarak daha çok hafif tatlılar (sütlü, meyveli tatlılar) tercih edilmeli, Gün boyu tatlı tüketimi toplam 1 porsiyonu geçmemeli.''

Aşırı yeme sonucu mide bağırsak sorunları ile karşılaşılacağını belirten Beyhan, bayramda da ramazan öncesinde olduğu gibi az ve sık beslenilmesi gerektiğini söyledi.

Beyhan, temiz ve hijyenik içme suyu olmak üzere enerji içeriği az ve özellikle sindirimi kolaylaştırıcı sıvılar tüketilmesinin önemine değinerek, gazlı içeceklerden, aşırı ve koyu çay/kahve tüketiminden kaçınılması gerektiğini kaydetti.

Ramazanda azalan fiziksel aktivitenin de orta düzeyde olacak şekilde artırılması gerektiğini belirten Beyhan, enerji değeri düşük, ancak besin değeri yüksek yiyecek ve içecekler tercih edilmesinin uygun olduğunu bildirdi.

Bağırsak hareketlerini artırmak için öğünlerde posa içeriği yüksek tam tahıl, sebze ve meyvelere yeterince yer verilmesinin de önemli olduğunu dile getiren Beyhan, ''Yağda kızarma ve kavurmalardan uzak durulmalı, daha çok haşlama, buğulama, ızgara ve fırınlama yöntemiyle pişirilmiş yemekler tercih edilmeli. Yemekler hızlı yenmemeli, keyif alarak, yavaş yavaş ve iyice çiğnenerek yenmeli. Akşam öğünü oldukça hafif olmalı (çorba, sebze yemeği /salata, yoğurt, ekmek gibi), yatsı öğününde yoğurt, meyve veya süt tercih edilmeli'' diye konuştu. ZAMAN

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler