YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ramazan ayının habercisi mübarek 'üç aylar' başladı
Mübarek üç aylar bugün başladı. Regaib Kandili ise Perşembe akşamı idrak edilecek.
Ramazan ayının habercisi mübarek 'üç aylar' başladı
30 Nisan 2014 / 09:00 Güncelleme: 30 Nisan 2014 / 11:56

Ramazan ayının habercisi mübarek üç aylar bugün başladı. İslam dininde Recep ayı tövbe, hürmet ve ibadet; Şaban ayı muhabbet ve hizmet; Ramazan ayı ise yakınlık ve nimet ayı olarak kabul ediliyor. İlmihal kitaplarında bu aylarda yapılacak ibadetler ise şöyle sıralanıyor:

"Bu aylarda hürmet etmek günahlardan uzaklaşmakla ve ibadetleri yapmakla olur. Bu mübarek aylarda vaat edilen sevaplara kavuşabilmek için, her şeyden önce itikadı düzeltmelidir. İlmihal bilgilerini öğrenmeli ve yaşayışını bunlara uygun hale getirmeli çok tövbe ve istiğfar etmeli, kazaya kalmış namazları kaza etmeye başlamalıdır."

Perşembe akşamı Regaib kandili

Regaib Kandili ise 1 Mayıs Perşembe akşamı idrak edilecek. Kandil münasebetiyle yurt genelindeki tüm camilerde kandil programları düzenlenecek.

Diyanet İşleri Başkanlığı ise Regaib Kandili dolayısıyla Gaziantep Şahinbey İlçesi Ulu Camiinde özel bir program düzenleyecek. TRT 1 ekranlarından canlı olarak yayınlanacak ve Kur’an tilavetleriyle başlayacak programa, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez de katılacak.

 

İHA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler