YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ramazan ayını halı dokuyarak geçiriyorlar
Ramazan ayını halı dokuyarak geçiriyorlar
20 Temmuz 2013 12:25
Adıyaman'daki çadır kentte kalan Suriyeli kadınlar, ramazan ayının sıcaklara denk gelmesine rağmen açılan kurslarda halı dokuyor.

Türkiye'ye sığındıktan sonra Adıyaman'daki çadır kentte yerleştirilen Suriyelilerin her türlü ihtiyacı karşılanıyor. Halk Eğitim Merkez (HEM) Müdürlüğünün açtığı el sanatları ve halıcılık kursunda meslek öğrenen Suriyelliler, ürettikleri ürünlerle de aile bütçesine katkı sağlıyor.

Çadır kentte barınan 150 Suriyeli kadın, haftanın 5 günü halı kursunda eğitim görüyor. Suriyeli kadınlar, 40 dereceyi bulan sıcak havada rağmen hem oruç tutuyor hem de halı dokumaya devam ediyor.

Çadır kentin eğitim sorumlusu ve HEM Müdürü Ramazan Korkut, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Suriyeli kadınların ramazan ayına denk gelen bunaltıcı sıcaklıklara rağmen kurslara eksiksiz devam ettiğini söyledi.

Suriyeli kadınların ramaz ayını halı dokuyarak geçirdiğini belirten Korkut, "Kursiyerlerimiz bu şekilde zamanlarını değerlendirmiş oluyorlar. Yorulduklarında küçük bir sınıfa geçip dinleniyorlar. Sonra eğitimlerine yine devam ediyorlar" dedi.

Yaz döneminde kurs sayısını üçe çıkardıklarını aktaran Korkut, şunları kaydetti:

"Şu anda ramazının verdiği bir meşakkat var. Sıcak havaya rağmen kursiyerlerimizin gayretini takdirle karşılıyoruz. Liseye devam eden Suriyeli genç kızlar tatilin ardından kurslara gelerek yakınlarına yardım ediyor. Şuanda 150 kursiyer halı kurslarımıza devam ediyor. Ben inanıyorum ki biz bu işin önünü açarsak sayımız 300-500'ü de bulur. Burada bizim amacımız insanlara meslek öğretmek. Para kazandırmaktan ziyade onlara iş öğretmek. İşi öğrendikten sonra ülkelerine döndüklerinde zaten bu çalışma ortamını bulurlar ve bir meslek sahibi olarak işlerine başlarlar."

9 ayda 300 halı

Suriyeli kadınların halı kurslarına büyük ilgi gösterdiğini dile getiren Korkut, kurslarda şuana kadar 300'ün üzerinde halı dokunduğunu belirttti.

Usta öğretici Meral Deniz ise Suriyeli kadınların neredeyse tüm günlerini halı dokuma kursunda geçirdiğini ve ramazan ayında da üretime devam ettiklerini vurguladı.

Suriyeli Rule El Nasri de ramazan ayını halı dokuyarak geçirdiklerini anlatarak, "Çadır kent çok sıcak. Biraz zor oluyor ama katlanıyoruz. Halı kursu sayesinde boş zamanlarımızı değerlendirip meslek öğreniyoruz" ifadelerini kullandı.

 

AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler