YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Radyasyon korkusuna son
Çernobil faciasından sonra hep gündemde olan radyosyan iddialarına son nokta konuldu
Radyasyon korkusuna son
19 Mart 2010 / 16:32 Güncelleme: 19 Mart 2010 / 16:32

Rize Üniversitesi Rektörü Nükleer Fizik Profesörü Nazmi Turan Okumuşoğlu, Rize'de yaptıkları radyasyon ölçümlerinde elde edilen verilerin kesinlikle endişe duyulacak düzeyde olmadığını söyledi. 
 

Rize Üniversitesi Rektörlüğü'nde basın mensuplarını ağırlayan Prof. Dr. Nazmi Turan Okumuşoğlu, basın mensuplarına üniversitesi bünyesindeki laboratuvarları gezdirerek bilgiler verdi. Rize'de Çernobil patlamasından kaynaklanan radyasyon ölçümleri yaptıklarını belirten Okumuşoğlu, elde ettikleri verilerin sevindirici olduğunu söyledi.

Okumuşoğlu, radyasyonun hayatımızdaki varlığını artık herkesin bilmesi gerektiğine dikkat çekerek "Daha önce bölgemizdeki radyasyon oranının artıp atmadığı konusunda fikir sahibi olamıyorduk. İl genelinde yaptığımız çalışmalarda radyasyon oranı hakkında fikir sahibi olduk. Bundan sonra yapılacak ölçümlerde ilimizdeki radyasyon artışları hakkında bir şeyler söyleyebileceğiz. Yaptığımız ölçümlerde elde ettiğimiz veriler hiçbir şekilde endişe edilecek değerler değildir.

İnsanların endişe duyacağı, korkacağı, paniğe kapılacağı düzeyde kesinlikle değil ama radyasyon olduğunu bilmemiz lazım. Ne kadar olduğunu da bilmemiz lazım. Bizim yaptığımız da bunun tespitidir. İlimizde kanser hastanesi kurulup, kanser vakalarının uzun takipleri yapıldığında vakaların nedenleri ile ilgili daha sağlıklı konuşabiliriz. Ancak uluslararası sağlık teşkilatlarının yaptığı çalışmalarda Çernobil'in doğrudan gırtlak kanserine neden olduğu resmen ve bilimsel olarak tespit edilmiştir. Fakat diğer kanser türlerinin Çernobil'den kaynaklandığına dair kesin bir tespit yoktur" dedi.  
 

Bölgede artan tüm kanser vakalarının Çernobil'e bağlanmasının yanlış olacağını belirten Rektör Okumuşoğlu "Sınıfta bir yaramaz çocuk var adı 'Çernobil'. Ancak kansere neden olan farklı unsurlarda var; gıda değişimi, hazır gıda tüketimi, uzun vadede bekletilen gıda tüketimi gibi. Neden olduğunu bilmediğimiz zaman bir olay olunca bunun nedenini Çernobil'e bağlamakta doğru olmaz. Ama duyarlı olmanın da yararı vardır. Herkes daha doğal beslenmeye dikkat etsin. Sporu yaşantılarından eksik etmesinler" diye konuştu.  
 

Okumuşoğlu, Çernobil'den kaynaklanan radyasyonun günümüzde çevrede bulunan doğal radyasyon değerlerinden yüksek olmadığını açıklayarak, "Dünya oluşurken taşında toprağında bir radyo aktivite var. Birde Çernobil gibi nükleer tesislerden kaynaklanan var. Çernobil'den gelenin düzeyini de tespit ettik. Ama düzey, kazanın olduğu düzeyde değil. Onun çok altında. Yıllar onları yıkayıp toprağın derinliklerine doğru götürmüş durumda. Çernobil'den kalan radyasyon bulguları doğanın kendisinde olandan fazla değil" şeklinde konuştu.  
 

Geleceğin nükleer teknolojide olduğunu vurgulayarak Türkiye'de yapılmak istenen Nükleer Santraller'e destek veren Okumuşoğlu konuyla ilgili olarak "Ben geleceğin nükleer teknolojilerde olduğunu düşünüyorum. Kaynağı tükenmeyen, tedbirleri alındığında, yolu yordamı ile yapıldığında geleceğin enerji kaynağı nükleerdir. Fransa'nın bu vurdum duymaz tavırlarının, Sarkozy'nin rahat tavırlarının nedeni enerjisinin yüzde 70'ini nükleer enerjiden sağlamasıdır. Bu şekilde petrol ülkelerine bizim gibi dünya kadar parasını akılmamasıdır. Biz bütün yenilenebilir enerji kaynaklarımızı kullanmalıyız. Ama ne yaparsak bunu yolu yordamı ve kuralı ile yapmalıyız. Bizim üzerinde durduğumuz nükleer enerjiden ziyade nükleer teknolojinin ülkemize gelmesidir. Bu konuda çok da yetişmiş insanımız var" ifadelerini kullandı.  
 

Prof. Dr. Nazmi Turan Okumuşoğlu ayrıca dünyada altı adet üretilen ve Türkiye'de sadece Rize Üniversitesi'nin sahip olduğu bir radyasyon ölçüm cihazının tanıtımını yaptı. Okumuşoğlu cihaz ile GSM vericilerinin yanında, Türkiye'nin yeni tanıştığı 3G ve 4G gibi geniş bant vericilerinde radyasyon ölçümü yapılabildiğini belirtti.İHA
 

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler