YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Putin kutup ayısını tedavi etti
Rusya Başbakanı Putin'den kutup ayısına şefkat
Putin kutup ayısını tedavi etti
29 Nisan 2010 / 16:30 Güncelleme: 29 Nisan 2010 / 16:31

Kuzey Kutbu Okyanusu'nda bulunan Franz Josef Land takımadalarını ziyaret eden Rusya Başbakanı Vladimir Putin, bir kutup ayısının muayene edilmesine yardım etti.

Kutup ayısının muayene işleminin tamamlanmasının ardından 230 kiloluk hayvanın kafasını okşayan Putin, kimyasal atıkların tekredilmiş Sovyet askeri üssünü kirletmesinden endişe duyduğunu ifade etti. Sorunu çözmek için sadece 1 gün çalışmanın faydalı olmayacağına dikkat çeken Putin, kutup ayılarının Kutup bölgesinin hakimi olduğunu ancak iklim değişikliği nedeniyle hayvanlarının yaşamının tehlike altında olduğunu kutuptaki ayı sayısının sadece 25 bin olduğunu kaydetti.

Kutupta kapsamlı bir temizlik yaptıklarına dikkat çeken Putin, devlet ve özel sektörün bu bağlamda işbirliğinin önemine vurgu yaptı. Bölgede güzel komşuluk ilişkilerinin olduğunu ifade eden Putin, kutup bölgesinde karşılaşılan karışık sorunlara çözüm yolu bulacaklarını umduğunu ifade etti. Kutupta doğanın çok hassas olduğunu söyleyen Putin, sıcaklığın yükseldiğini bu nedenle çevreyi korumanın daha önemli olduğunu söyledi. Putin'in, daha önce de kaplan ve leoparlarla da teması olduğu belirtiliyor. Nagurskoye’de bulunan Rus havaüssünü de ziyaret eden Putin, çalışanların yaşam koşullarını inceleyerek, komuta postası Maxim Nosov ile görüştü. İHA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler